10 497 000 SEK
Omsättning
▲ 15,3%
248 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 264,7%
47%
Soliditet
Mycket God
2,4%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 894 174 SEK
Skulder:-2 602 197 SEK
Substansvärde:2 252 538 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka försäljnings- och resultatförbättringar men samtidigt en oroande nedgång i eget kapital. Den kraftiga omsättningstillväxten på 15.3% och den exponentiella resultattillväxten på 264.7% indikerar en framgångsrik kommersiell verksamhet och förbättrad lönsamhetseffektivitet. Den låga vinstmarginalen på 2.4% är dock fortfarande en svaghet. Den betydande minskningen av eget kapital med 15.3% trots ett positivt resultat tyder på att företaget antingen har gjort stora utdelningar eller justeringar i balansräkningen, vilket skapar en komplex finansiell situation där tillväxt inte nödvändigtvis stärker den långsiktiga stabiliteten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat handels- och agenturföretag inom förpackningsbranschen, verksamt sedan 1884 och i aktiebolagsform sedan 1989. Det säljer förpackningar i glas, plast och aluminium till kunder inom läkemedel, kosmetik samt vin- och spritsektorn, främst på den nordiska marknaden. Denna bransch kännetecknas ofta av låga marginaler och hård konkurrens, vilket förklarar den låga vinstmarginalen, men också av stabil efterfrågan från sina kundsegment.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 68 000 SEK till 248 000 SEK, en ökning med 180 000 SEK eller 264.7%. Denna dramatiska förbättring indikerar effektivare kostnadskontroll eller förbättrade avtal trots den låga totala marginalen.

Soliditet: En soliditet på 47.0% anses generellt som god och visar att nästan hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger ett visst skydd mot kriser, men trenden med sjunkande eget kapital är en varningssignal för denna styrka.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 2 660 603 SEK till 2 252 538 SEK, en nedgång på 408 065 SEK eller -15.3%. Denna minskning, som inträffade trots ett positivt resultat, tyder starkt på att ägarna har tagit ut en betydande utdelning eller att det skett andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 9 106 639 SEK till 10 497 332 SEK, en positiv tillväxt på 1 390 693 SEK eller 15.3%. Detta visar på en stark marknadsposition och framgångsrika försäljningsinsatser.

Huvudrisker

  • Den kraftiga minskningen av eget kapital med 408 065 SEK försvagar företagets finansiella bas och buffert mot oförutsedda händelser.
  • Den låga vinstmarginalen på 2.4% gör företaget sårbart för prispress från konkurrenter eller kostnadsökningar från leverantörer.
  • En fortsatt trend av att utdelning överstiger resultatet riskerar att erodera det egna kapitalet ytterligare och sänka soliditeten.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 15.3% visar på efterfrågan och potential att ytterligare öka marknadsandelar i Norden.
  • Den exceptionella resultattillväxten på 264.7% visar att företaget har god förmåga att omvandla högre försäljning till vinst, om än från en låg nivå.
  • Tillgångstillväxten på 6.9% till 5 894 174 SEK indikerar investeringar som kan bära framtida tillväxt.