5 578 669 SEK
Omsättning
▼ 9,5%
165 739 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 74,2%
11,8%
Soliditet
Stabil
3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 480 274 SEK
Skulder:-5 682 701 SEK
Substansvärde:634 573 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget bytte verksamhetsinriktning föregående år till detaljhandel med inredning

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i lönsamheten men samtidigt positiva tecken på kapitaluppbyggnad. Den kraftiga resultatnedgången på -74.2% och den fallande omsättningen indikerar operativa svårigheter, sannolikt kopplade till omställningen till detaljhandel med inredning. Trots detta har eget kapital ökat med 25.6%, vilket visar på en viss finansiell resiliens. Företaget verkar befinna sig i en omställningsfas där den nya verksamhetsinriktningen ännu inte levererat önskad lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom detaljhandel med inredning och har nyligen genomgått en omläggning av verksamhetsinriktning. Det är etablerat sedan 2012 och har säte i Malungs-Sälen Kommun. Omsättningen på 5,6 miljoner SEK placerar företaget i mindre skala inom branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 642 996 SEK till 165 739 SEK, en minskning på 477 257 SEK (-74.2%). Den extremt låga vinstmarginalen på 3.0% tyder på att den nya verksamheten har betydligt sämre lönsamhet eller högre kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 11.8% är mycket låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta är en betydande riskfaktor som begränsar företagets finansiella handlingsutrymme.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 505 135 SEK till 634 573 SEK, en förbättring på 129 438 SEK (+25.6%). Denna tillväxt, trots det låga resultatet, kan tyda på kapitaltillskott eller omvärderingar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 6 163 710 SEK till 5 578 669 SEK, en nedgång på 585 041 SEK (-9.5%). Detta indikerar utmaningar i försäljningen, sannolikt relaterat till omläggningen av verksamheten.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 11.8% skapar sårbarhet för ekonomiska nedgångar och begränsar möjligheten till ytterligare lån
  • Kraftig resultatnedgång med 477 257 SEK minskning visar på allvarliga lönsamhetsproblem i den nya verksamheten
  • Fallande omsättning på 585 041 SEK indikerar svag efterfrågan eller konkurrensproblem
  • Låg vinstmarginal på endast 3.0% ger litet utrymme för fel eller oväntade kostnader

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 129 438 SEK till 634 573 SEK, vilket ger en bättre kapitalbas för framtida investeringar
  • Tillgångarna ökade med 270 280 SEK till 6 480 274 SEK, vilket visar på fortsatt investeringsvilja trots utmaningarna
  • Omställningen till en ny bransch kan ge långsiktiga tillväxtmöjligheter om marknadspositioneringen förbättras