2 567 777 SEK
Omsättning
▲ 0,5%
594 626 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 11,7%
69,9%
Soliditet
Mycket God
23,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-20

Substansvärdering

Tillgångar:1 477 767 SEK
Skulder:-344 640 SEK
Substansvärde:647 578 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Verksamhetens omfattning har varit normal under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stabil och lönsam verksamhet med starka finansiella nyckeltal. Trots en marginell omsättningsökning på endast 0,5% har företaget lyckats öka sitt resultat med hela 11,7%, vilket indikerar en effektiviserad verksamhet och god kostnadskontroll. Den höga soliditeten på 69,9% tillsammans med en betydande tillväxt av eget kapital med 17,8% visar på en mycket finansiellt sund och stabil organisation som klarar av motgångar väl.

Företagsbeskrivning

Företaget, som är etablerat sedan 2010, bedriver sjukvård inom handkirurgi samt utbildning och information om sjukvård. Denna typ av specialiserad medicinsk verksamhet tenderar att ha höga kvalifikationskrav och kan generera goda marginaler, vilket stämmer väl överens med den mycket höga vinstmarginalen på 23,2%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats avsevärt från 532 524 SEK till 594 626 SEK, en ökning med 62 102 SEK eller 11,7%. Denna förbättring, trots en nästan oförändrad omsättning, pekar på förbättrad lönsamhet genom antingen höjda priser, lägre kostnader eller en förändrad produkt-/tjänstemix.

Soliditet: Soliditeten på 69,9% är exceptionellt hög och långt över vad som anses sunt. Det innebär att företaget i mycket stor utsträckning finansieras med egna medel och är mycket motståndskraftigt mot ekonomiska nedgångar. Det ger också goda förutsättningar för att ta lån till eventuella framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital har ökat kraftigt med 97 833 SEK, från 549 745 SEK till 647 578 SEK. Denna tillväxt på 17,8% beror främst på att årets vinst på 594 626 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen är i princip oförändrad från föregående år och uppgår till 2 567 777 SEK (2 555 566 SEK föregående år). Den minimala tillväxten på 0,5% kan tyda på en mogen och stabil marknad för företagets specialisttjänster.

Huvudrisker

  • Den mycket låga omsättningstillväxten på 0,5% kan indikera en begränsad marknadsutveckling eller att företaget närmar sig en taknivå på sin nuvarande marknad.
  • Företagets verksamhet är koncentrerad till en specifik nisch (handkirurgi), vilket gör det sårbart för förändringar inom denna specifika sektor av sjukvården.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 69,9% ger ett stort utrymme för att investera i tillväxt, exempelvis genom att expandera verksamheten geografiskt eller utöka tjänsteutbudet.
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 23,2% visar på en mycket effektiv verksamhet och en stark konkurrensfördel som kan utnyttjas för organisk tillväxt.
  • Den starka resultattillväxten på 11,7% visar på en god förmåga att öka lönsamheten även vid en stabil omsättning.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar på en stark förbättring: resultattillväxt (+11.7%), eget kapital tillväxt (+17.8%) och tillgångstillväxt (+10.3%). Den enda svaga trenden är den marginella omsättningstillväxten (+0.5%). Sammantaget visar detta ett företag som framgångsrikt ökar sin lönsamhet och finansiella styrka.