558 242 SEK
Omsättning
▲ 28,5%
111 212 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 813,1%
74,4%
Soliditet
Mycket God
19,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:496 474 SEK
Skulder:-127 343 SEK
Substansvärde:369 131 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från föregående år med betydande tillväxt inom alla nyckelområden. Den dramatiska resultatförbättringen från förlust till hög vinstmarginal kombinerat med kraftig tillgångstillväxt indikerar ett företag i stark expansion. Den höga soliditeten ger en stabil bas för fortsatt tillväxt, men den snabba skalningen kan innebära operativa utmaningar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver bygg- och snickeriverksamhet i Örebro kommun, vilket är en bransch med stabil efterfrågan men också konjunkturkänslighet. Den snabba tillväxten kan tyda på framgångsrika uppdrag eller expansion i en stark lokal byggmarknad.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -15 596 SEK till en vinst på 111 212 SEK, vilket motsvarar en ökning på 813.1% och indikerar stark förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 74.4% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 277 747 SEK till 369 131 SEK, en tillväxt på 32.9% som främst drivs av den starka vinstutvecklingen och förstärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 434 313 SEK till 558 242 SEK, en tillväxt på 28.5% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadsexpansion.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på 73.6% i tillgångar kan indikera kapitalbindning som kan påverka likviditeten negativt
  • Byggbranschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida tillväxtmöjligheter negativt
  • Rapid expansion kan leda till kvalitetsproblem eller kapacitetsbrist om inte hanterats korrekt

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 74.4% ger utrymme för ytterligare investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Vinstmarginalen på 19.9% är mycket stark och indikererar god prissättningsförmåga och kostnadseffektivitet
  • Den starka tillväxten i både omsättning och resultat visar på ett framgångsrikt affärsmodell med god skalbarhet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv trend med förbättringar inom omsättning (+28.5%), resultat (+813.1%), eget kapital (+32.9%) och tillgångar (+73.6%). Denna konsistenta positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket framgångsrik omställning eller expansion.