1 454 124 SEK
Omsättning
▼ 22,4%
263 684 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 28%
0,8%
Soliditet
Mycket Låg
18,1%
Vinstmarginal
Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-28

Substansvärdering

Tillgångar:585 134 SEK
Skulder:-86 448 SEK
Substansvärde:217 686 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ utveckling med minskning inom samtliga nyckeltal. Trots en hög vinstmarginal på 18,1% har både omsättning och resultat minskat markant jämfört med föregående år. Den extremt låga soliditeten på 0,8% indikerar ett betydande kapitalbristproblem, vilket tillsammans med de negativa tillväxttalen pekar på en utmanande ekonomisk situation där företaget kan vara sårbart för ekonomiska nedgångar.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett B2B-handelsföretag inom textil, kläder och skor som registrerades 2020 och började sin verksamhet i slutet av 2021. Som ett relativt nytt företag inom B2B-handel är det typiskt att ha varierande omsättningsmönster, men den snabba nedgången efter bara ett verksamhetsår är anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 366 411 SEK till 263 684 SEK, en minskning med 102 727 SEK (-28,0%). Trots den höga vinstmarginalen påverkades resultatet negativt av den kraftiga omsättningsminskningen.

Soliditet: Soliditeten på 0,8% är extremt låg och indikerar att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering. Denna nivå ligger långt under rekommenderade nivåer och ökar risken för betalningsproblem.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 249 043 SEK till 217 686 SEK, en nedgång med 31 357 SEK (-12,6%). Minskningen beror främst på att årets resultat inte räckte till för att kompensera för eventuella utdelningar eller förluster.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 872 568 SEK till 1 454 124 SEK, en nedgång med 418 444 SEK (-22,4%). Detta indikerar en betydande försämring av försäljningsvolymen till företagskunder.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,8% skapar hög finansieringsrisk och sårbarhet för räntehöjningar
  • Kraftig omsättningsminskning med 418 444 SEK (-22,4%) kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan
  • Samtidig minskning av eget kapital med 31 357 SEK begränsar företagets investeringsmöjligheter
  • Brist på kapitalbuffert gör företaget sårbart för oförutsedda ekonomiska chocker

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 18,1% visar att företaget kan generera bra vinst per såld krona när omsättningen är stabil
  • B2B-inriktning ger potential för långsiktiga kundrelationer och stabilare intäktsflöden över tid
  • Relativt låga tillgångar på 585 134 SEK indikerar möjlighet till snabbare anpassning till marknadsförändringar jämfört med större företag