13 183 000 SEK
Omsättning
▲ 3,8%
828 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 17,3%
54,2%
Soliditet
Mycket God
6,1%
Vinstmarginal
Stabil
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-23

Substansvärdering

Tillgångar:3 255 809 SEK
Skulder:-1 492 540 SEK
Substansvärde:1 763 269 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med en marginell omsättningsökning men samtidigt en tydlig försämring av lönsamhet och balansräkning. Den positiva omsättningstillväxten på 3,8% drar uppmärksamhet till att kundunderlaget finns kvar, men den kraftiga resultatnedgången på 17,3% indikerar ett allvarligt tryck på marginalerna. Den minskande soliditeten och det krympande egna kapitalet pekar på att företagets finansiella styrka urholkas, vilket skapar en situation som kräver åtgärder för att vända trenden.

Företagsbeskrivning

Företaget driver en bensinstation i Bottnaryd med försäljning av drivmedel, biltillbehör, kioskvaror och livsmedel. Eftersom drivmedelslagret såldes 2009-06-01 och ett kommissionärsförhållande med Circle K AB nu råder, redovisas endast provisionsintäkter från drivmedelsförsäljning som nettoomsättning. Detta är ett etablerat företag som har verkat sedan 2001.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 1 001 000 SEK till 828 000 SEK, en nedgång på 173 000 SEK eller 17,3%. Trots högre omsättning har alltså kostnaderna ökat i högre takt, vilket trycker ner vinsten.

Soliditet: En soliditet på 54,2% är fortfarande god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Det är en stark indikator, även om den troligen har sjunkit jämfört med föregående år i takt med att eget kapital minskat.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 2 108 232 SEK till 1 763 269 SEK, en nedgång på 344 963 SEK. Denna minskning är större än årets resultat, vilket tyder på att utdelning eller andra åtgärder som påverkar kapitalet har förekommit.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 13 069 545 SEK till 13 682 608 SEK, en positiv tillväxt på 613 063 SEK eller 3,8%. Detta visar att försäljningsvolymen eller intäkterna per försäljd enhet har ökat.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 17,3% trots ökad omsättning, vilket pekar på stigande kostnader eller sämre marginaler.
  • Eget kapital har minskat med 344 963 SEK, vilket urholkar företagets långsiktiga finansiella bas.
  • Tillgångarna har minskat med 394 971 SEK, vilket kan indikera avveckling av investeringar eller försämrad likviditet.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade till 13 682 608 SEK, vilket visar ett fortsatt kundunderlag och potential för försäljning.
  • Ett resultat på 828 000 SEK visar att verksamheten fortfarande är lönsam trots utmaningar.
  • Den goda soliditeten på 54,2% ger ett visst skydd mot kriser och möjlighet att ta lån om investeringar behövs.