5 404 408 SEK
Omsättning
▲ 126,7%
723 273 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 241,5%
61%
Soliditet
Mycket God
13,4%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 431 134 SEK
Skulder:-526 428 SEK
Substansvärde:722 706 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling under 2022 med genomgående förbättringar inom alla nyckeltal. Den mer än fördubblade omsättningen kombinerat med en hög vinstmarginal på 13,4% indikerar en framgångsrik expansion där företaget lyckats skala upp verksamheten samtidigt som lönsamheten förbättrats avsevärt. Den starka soliditeten på 61% ger ett stabilt fundament för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver transportverksamhet, lagerhållning och bemanningsverksamhet, vilket är en kombination som tyder på logistik- och supply chain-inriktade tjänster. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv och kräver investeringar i transportmedel och lagerinfrastruktur, vilket gör den starka tillgångstillväxten på 96,9% särskilt relevant.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 211 770 SEK till 723 273 SEK, en ökning med 241,5%. Denna betydligt snabbare resultattillväxt jämfört med omsättningstillväxten visar att företaget har förbättrat sin lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 61,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnittet för transportsektorn. Detta indikerar ett lågt belåningsgrad och god finansiell stabilitet, vilket ger goda förutsättningar för framtida investeringar och kreditsökning.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 294 009 SEK till 722 706 SEK, en tillväxt på 145,8. Denna kraftiga ökning kan huvudsakligen förklaras av att årets vinst på 723 273 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 384 380 SEK till 5 406 562 SEK, en tillväxt på 126,7%. Denna mer än fördubblade omsättning indikerar antingen större kundkontrakt, expansion till nya marknader eller förvärv av nya kunder.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan medföra kapacitetsbrist eller kvalitetsproblem
  • Transportbranschen är konjunkturkänslig och en ekonomisk nedgång kan snabbt påverka omsättningen negativt
  • Kraftig expansion kan leda till ökade rörelsekapitalbehov och likviditetsutmaningar trots god soliditet

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 13,4% ger utrymme för framtida investeringar i verksamheten utan extern finansiering
  • Den starka balansräkningen med tillgångar på 1 431 134 SEK ger goda förutsättningar för att säkra större kundkontrakt som kräver kapacitet
  • Kombinationen av transport, lager och bemanning skapar möjligheter till korsförsäljning och paketerade lösningar till kunder

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+126,7%), resultat (+241,5%), eget kapital (+145,8%) och tillgångar (+96,9%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla kärnområden indikerar en mycket stark och balanserad tillväxt där företaget inte bara expanderar sin omsättning utan också förbättrar sin lönsamhet och finansiella stabilitet.