3 028 000 SEK
Omsättning
▲ 1,1%
1 066 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 21,1%
75,2%
Soliditet
Mycket God
35,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 333 755 SEK
Skulder:-664 254 SEK
Substansvärde:1 880 086 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 35,2% och soliditeten på 75,2% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Den kraftiga tillväxten i eget kapital med över 50% och resultatet med 21% visar att företaget inte bara är lönsamt utan också har en stark kapitaluppbyggnad. Omsättningen är relativt stabil med en liten ökning, vilket tyder på att företaget fokuserar på effektivitet och lönsamhet snarare än explosiv omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver växtodling och utför legoarbete inom lantbrukssektorn. Det dokumenterar miljöregler enligt LRF:s miljöhusesyn och fokuserar på att minimera näringsläckage till vattendrag samt följa strikta regler för bekämpningsmedel. Företaget ägs av ett förvaltningsbolag och har sitt säte i Ystad.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade kraftigt från 880 000 SEK till 1 066 000 SEK, en tillväxt på 21,1%. Denna betydande förbättring visar på stark kostnadskontroll och ökad effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 75,2% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning och god förmåga att klara oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital ökade dramatiskt från 1 246 307 SEK till 1 880 086 SEK, en tillväxt på 50,9%. Denna ökning är direkt kopplad till det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 2 994 407 SEK till 3 028 339 SEK, en tillväxt på 1,1%. Denna stabila utveckling visar på en konsoliderad verksamhet.

Huvudrisker

  • Den låga omsättningstillväxten på endast 1,1% kan indikera en mogen eller begränsad marknad, vilket kan utgöra ett långsiktigt hinder för fortsatt expansion.
  • Verksamheten är miljöreglerad, vilket medför risk för påföljder vid eventuella överträdelser av regler för bekämpningsmedel eller näringsläckage.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 35,2% ger utrymme för investeringar i modernisering eller expansion av verksamheten utan extern finansiering.
  • Den kraftiga tillväxten i eget kapital med 633 779 SEK stärker företagets finansiella muskler avsevärt och ökar möjligheterna till strategiska satsningar.
  • Den höga soliditeten ger excellent kreditvärdighet och möjliggör enkelt lån till förmånliga villkor om så önskas för tillväxt.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+1,1%), resultat (+21,1%), eget kapital (+50,9%) och tillgångar (+13,4%). Detta pekar entydigt på ett företag i stark positiv utveckling med fokus på lönsamhet och kapitaltillväxt.