18 345 000 SEK
Omsättning
▲ 15,3%
1 911 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 5,2%
67%
Soliditet
Mycket God
10,4%
Vinstmarginal
Hög
205 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-25

Substansvärdering

Tillgångar:8 703 255 SEK
Skulder:-2 594 341 SEK
Substansvärde:4 908 914 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget blev ett helägt dotterbolag till FF Frickadell AB i december 2022, vilket kan ha påverkat den finansiella strukturen och strategin under 2023.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och balanserad finansiell utveckling med samtidig omsättnings- och resultattillväxt. Den betydande ökningen av eget kapital, kombinerat med en hög soliditet, indikerar en robust finansiell struktur. Den minskande balansomslutningen kan tyda på en effektivisering av tillgångsbasen, vilket är positivt så länge det inte påverkar den operativa förmågan negativt. Övergripande befinner sig företaget i en stabil tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel och teknisk utveckling med värmekrympprodukter till el-, tele-, fjärrvärme- och industrisektorn. Denna verksamhet är typiskt B2B-inriktad och kan vara cyklisk, men de starka nyckeltalen tyder på en stabil kundbas och en konkurrenskraftig produktportfölj.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 1 817 000 SEK till 1 911 000 SEK, en tillväxt på 5.2%. Resultatet växer, även om takten är lägre än omsättningstillväxten, vilket kan tyda på ökade kostnader eller investeringar.

Soliditet: En soliditet på 67.0% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåning och en mycket god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 3 809 704 SEK till 4 908 914 SEK, en tillväxt på 28.9%. Denna förbättring beror sannolikt huvudsakligen på att årets vinst har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 15 962 913 SEK till 18 394 210 SEK, en tillväxt på 15.3%. Detta är en stark förbättring som indikerar framgångsrik försäljning och marknadsexpansion.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 6.2% till 8 703 255 SEK, vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller nedskrivningar som bör övervakas.
  • Resultattillväxten på 5.2% var lägre än omsättningstillväxten på 15.3%, vilket kan indikera tryck på marginalerna.

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 67.0% ger utrymme för framtida investeringar eller upplåning för att driva på tillväxten ytterligare.
  • En vinstmarginal på 10.4% klassificeras som hög och visar på en lönsam verksamhet med god prissättning och kostnadskontroll.
  • Stark tillväxt i eget kapital med 28.9% stärker företagets finansiella fundament avsevärt.