182 240 000 SEK
Omsättning
▲ 29,9%
14 595 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 318,6%
15,4%
Soliditet
Stabil
7,9%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:63 811 000 SEK
Skulder:-53 385 000 SEK
Substansvärde:9 308 000 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på alla områden. Den kraftiga omsättningstillväxten på 29,9% kombinerat med en explosionsartad resultattillväxt på 318,6% indikerar ett framgångsrikt år med förbättrad lönsamhet och effektivitet. Trots den snabba expansionen har företaget bibehållit finansiell stabilitet med ökande tillgångar och eget kapital. Den låga soliditeten på 15,4% är dock en varningssignal som behöver övervakas trots de positiva trenderna.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat tillverkningsföretag för mekaniska produkter som har varit registrerat sedan 1966. Som tillverkningsföretag är det typiskt kapitalintensivt med behov av maskiner och lager, vilket förklarar de höga tillgångsvärdena på 63 811 000 SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 3 487 000 SEK till 14 595 000 SEK, en ökning på 318,6% som indikerar förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 15,4% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket kan innebära risk vid ekonomiska nedgångar trots de starka resultatsiffrorna.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 9 259 000 SEK till 9 308 000 SEK, en tillväxt på 0,5% som visar att större delen av vinsten inte har återinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 141 990 000 SEK till 183 965 000 SEK, en tillväxt på 29,9% som visar på stark marknadsposition och ökad efterfrågan.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 15,4% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Eget kapital på endast 9 308 000 SEK står i kontrast till omsättning på 183 965 000 SEK, vilket indikerar hög finansiell hävstång
  • Den explosionsartade resultattillväxten på 318,6% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 29,9% visar på framgångsrik marknadsexpansion
  • Vinstmarginalen på 7,9% klassificeras som stabil och indikerar god lönsamhet
  • Tillgångstillväxt på 10,8% till 63 811 000 SEK visar på kapacitetsutbyggnad för framtida tillväxt

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+29,9%), resultat (+318,6%), eget kapital (+0,5%) och tillgångar (+10,8%). Detta pekar på ett företag i stark tillväxtfas med förbättrad lönsamhet, men med behov av att adressera den låga soliditeten för långsiktig hållbarhet.