612 096 SEK
Omsättning
▼ 44,3%
76 401 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 172,5%
65,1%
Soliditet
Mycket God
14%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:161 248 SEK
Skulder:-56 248 SEK
Substansvärde:104 999 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med kraftigt fallande omsättning men samtidigt stark förbättring av lönsamhet och eget kapital. Den dramatiska omsättningsminskningen på -44,3% från 1 099 618 SEK till 545 598 SEK tyder på en betydande omläggning eller nedskalning av verksamheten. Trots detta har bolaget lyckats vända ett förlustår till en vinst på 76 401 SEK, vilket indikerar effektiv kostnadskontroll eller en strategisk omorientering. Den höga soliditeten på 65,1% ger ett stabilt finansiellt fundament, men den låga omsättningsnivån och minskande tillgångar pekar på ett företag i omvandling snarare än stabil tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom naprapati och uthyrning av personal inom restaurangbranchen. Denna kombination av tjänster är ovanlig och kan indikera en diversifieringsstrategi eller en specialiserad nisch. Naprapativerksamheten är typiskt enskilt driven eller i mindre skala, medan personaluthyrning kan kräva större organisation. Den starka resultatförbättringen trots lägre omsättning kan tyda på att bolaget fokuserat på mer lönsamma delar av verksamheten eller effektiviserat sin struktur.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats radikalt med 181 764 SEK från en förlust på -105 363 SEK till en vinst på 76 401 SEK (+172,5%). Denna vändning till lönsamhet trots lägre omsättning visar på exceptionell kostnadskontroll eller en förändrad verksamhetsmodell.

Soliditet: Soliditeten på 65,1% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och kan täcka sina skulder. Detta ger god finansiell stabilitet och motståndskraft trots omsättningsnedgången.

Eget kapital: Eget kapital har ökat kraftigt med 76 400 SEK från 28 599 SEK till 104 999 SEK (+267,1%). Denna fördubbling kan huvudsakligen förklaras av årets vinst på 76 401 SEK, vilket direkt stärker balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt med 554 020 SEK från 1 099 618 SEK till 545 598 SEK (-44,3%). Denna dramatiska nedgång tyder på att bolaget antingen har avvecklat delar av verksamheten, förlorat stora kunder eller genomgått en betydande omläggning.

Huvudrisker

  • Kritisk omsättningsminskning på -44,3% till endast 545 598 SEK väcker frågor om verksamhetens långsiktiga livskraft
  • Minskande tillgångar från 173 299 SEK till 161 248 SEK (-7,0%) kan indikera nedmontering av verksamheten
  • Den extremt låga omsättningsnivån begränsar möjligheterna till investeringar och framtida tillväxt

Möjligheter

  • Exceptionell vinstmarginal på 14,0% visar att bolaget kan generera god avkastning även vid låg omsättning
  • Mycket stark soliditet på 65,1% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion
  • Kraftig förbättring av eget kapital med +267,1% stärker företagets finansiella grund