1 752 000 SEK
Omsättning
▼ 27,6%
303 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 60,5%
86%
Soliditet
Mycket God
17%
Vinstmarginal
Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-03

Substansvärdering

Tillgångar:1 346 835 SEK
Skulder:-86 874 SEK
Substansvärde:755 961 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en tydlig negativ trend med kraftiga nedgångar inom samtliga nyckeltal. Trots att företaget är etablerat sedan 2015 och fortfarande har en hög soliditet, pekar den stora minskningen i omsättning (-27,6%) och resultat (-60,5%) på allvarliga utmaningar. Den höga vinstmarginalen på 17% indikerar dock att företaget fortfarande driver en lönsam verksamhet när de får uppdrag, men den dramatiska omsättningsminskningen är oroande.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver yttre och inre målning av hus samt renovering och underhåll av fönster. Denna typ av verksamhet är ofta konjunkturkänslig och beroende av hushållens disponibla inkomster och bostadsmarknaden, vilket kan förklara delar av den kraftiga omsättningsminskningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 767 000 SEK till 303 000 SEK, en minskning på 464 000 SEK eller 60,5%. Denna försämring är mer uttalad än omsättningsminskningen, vilket kan tyda på oflexibla kostnader eller lägre marginaler på de uppdrag som utförts.

Soliditet: Soliditeten på 86,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger ett visst skydd mot kortsiktiga likviditetsproblem trots den negativa resultatutvecklingen.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 077 041 SEK till 755 961 SEK, en nedgång på 321 080 SEK eller 29,8%. Denna minskning beror främst på det sämre årets resultat, vilket direkt påverkar det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 2 419 655 SEK till 1 782 253 SEK, en minskning på 637 402 SEK eller 27,6%. Detta indikerar en betydande försämring av företagets orderstock och marknadsposition.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 637 402 SEK pekar på att företaget tappar marknadsandelar eller att efterfrågan på deras tjänster har minskat avsevärt.
  • Resultatminskning på 464 000 SEK är mycket stor och hotar företagets långsiktiga lönsamhet och möjlighet att reinvestera.
  • Minskning av det egna kapitalet med 321 080 SEK begränsar företagets finansiella handlingsutrymme och buffert mot framtida nedgångar.

Möjligheter

  • En mycket hög soliditet på 86,0% ger ett starkt skydd mot kriser och möjlighet att investera i marknadsåtgärder eller effektiviseringar utan extern finansiering.
  • Företaget genererar fortfarande en vinstmarginal på 17,0%, vilket är en hög nivå och visar att kärnverksamheten är lönsam när den får uppdrag.
  • Som etablerat företag sedan 2015 har det befintliga kundregister och varumärke att bygga vidare på för att återta marknaden.