3 759 590 SEK
Omsättning
▲ 49,7%
1 168 771 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 94,7%
52,8%
Soliditet
Mycket God
31,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 400 905 SEK
Skulder:-1 568 451 SEK
Substansvärde:1 652 454 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga tillväxttakter inom alla nyckeltal. Den dubbla omsättningstillväxten kombinerat med en nästan fördubbling av resultatet indikerar en mycket effektiv verksamhetsutveckling. Den höga soliditeten på över 50% tillsammans med en vinstmarginal på 31,1% placerar företaget i en mycket stark finansiell position med goda förutsättningar för fortsatt expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom skogs- och markanläggning, en bransch som kräver specialutrustning och expertis. Den registrerades 2019 och har sedan dess etablerat sig med en tydlig tillväxttrajektor, vilket indikerar god marknadsacceptans och operativ effektivitet inom sin niche.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 600 385 SEK till 1 168 771 SEK, en ökning på 94,7% som indikerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 52,8% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 725 969 SEK till 1 652 454 SEK, en tillväxt på 127,6% som främst drivs av det starka resultatet och förstärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 657 439 SEK till 3 759 590 SEK, en tillväxt på 49,7% som visar på stark marknadsposition och ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten på nära 50% i omsättning kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Branschen för skogs- och markanläggning kan vara konjunkturkänslig och beroende av väderförhållanden

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 31,1% ger utrymme för investeringar i ny utrustning och teknisk utveckling
  • Stark tillgångstillväxt på 52,6% till 3 400 905 SEK indikerar kapacitetsutbyggnad för att ta emot fler uppdrag
  • Den finansiella styrkan med eget kapital på 1 652 454 SEK möjliggör strategiska expansioner eller förvärv

Trendanalys

Alla trender pekar på exceptionell positiv utveckling: omsättningstillväxt (+49,7%), resultattillväxt (+94,7%), eget kapital tillväxt (+127,6%) och tillgångstillväxt (+52,6%). Denna konsistent starka utveckling över alla nyckeltal indikerar en mycket välskött verksamhet med excellenta operativa resultat.