16 077 000 SEK
Omsättning
▲ 31,7%
4 150 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 202,9%
52,3%
Soliditet
Mycket God
25,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-29

Substansvärdering

Tillgångar:8 638 644 SEK
Skulder:-3 991 810 SEK
Substansvärde:4 024 929 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling under 2023 med genomgående förbättringar inom alla nyckeltal. Den kraftiga ökningen i både omsättning och resultat indikerar en mycket framgångsrik verksamhetsutveckling. Den höga vinstmarginalen på 25,6% och soliditeten på 52,3% pekar på en lönsam och finansiellt stabil verksamhet. Företaget har mer än fördubblat sitt eget kapital och tillgångar på ett år, vilket är enastående tillväxt för ett etablerat företag.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver VVS-rörelse och därmed förenlig verksamhet med säte i Idre. Verksamheten är registrerad sedan 2003, vilket indikerar ett etablerat företag inom installation och underhåll av värmesystem, vatten och sanitetslösningar. Den starka tillväxten kan tyda på ökad efterfrågan inom byggsektorn eller framgångsrika investeringar i verksamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 1 370 000 SEK till 4 150 000 SEK, en ökning med 202,9% som indikerar effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 52,3% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 625 679 SEK till 4 024 929 SEK, en tillväxt på 147,6% som främst drivs av det starka årets resultat och förbättrar företagets finansiella styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 12 221 502 SEK till 16 226 969 SEK, en tillväxt på 31,7% som visar på stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Stor ökning av tillgångar från 3 903 283 SEK till 8 638 644 SEK kan innebära kapitalbindning som behöver hanteras
  • Beroende av konjunkturkänslig byggsektor kan påverka framtida resultat

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 25,6% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark balansräkning med eget kapital på 4 024 929 SEK möjliggör framtida tillväxtinitiativ
  • Etablerat företag sedan 2003 med bevisad förmåga att generera starka resultat i nuvarande marknad

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättningstillväxt (+31,7%), resultattillväxt (+202,9%), eget kapital tillväxt (+147,6%) och tillgångstillväxt (+121,3%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket framgångsrik verksamhetsutveckling under 2023.