753 768 SEK
Omsättning
▼ 4,8%
144 483 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 414,7%
52,4%
Soliditet
Mycket God
19,2%
Vinstmarginal
Hög
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-15

Substansvärdering

Tillgångar:388 158 SEK
Skulder:-184 883 SEK
Substansvärde:203 275 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad men överlag positiv utveckling med starka förbättringar i lönsamhet och balansräkning trots en liten nedgång i omsättning. Den dramatiska vändningen från förlust till vinst indikerar en framgångsrik omställning eller effektiviseringsåtgärder. Den höga soliditeten på över 50% ger ett stabilt fundament för fortsatt verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadverksamhet inom åkeribranschen, vilket innebär transporter och logistiktjänster till andra företag. Branschen kännetecknas ofta av höga rörliga kostnader för bränsle och fordonsunderhåll, vilket gör den starka vinstmarginalen på 19.2% anmärkningsvärt bra.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt med 414.7% från en förlust på -45 909 SEK till en vinst på 144 483 SEK. Denna vändning visar på framgångsrika kostnadskontrollåtgärder eller förbättrad prissättning.

Soliditet: Soliditeten på 52.4% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades med en tillväxt på 152.5% från 80 514 SEK till 203 275 SEK, främst till följd av årets starka vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade med 4.8% från 791 332 SEK till 753 768 SEK, vilket kan tyda på mindre volym eller färre uppdrag, men denna nedgång kompenserades fullt ut genom förbättrad lönsamhet.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på 4.8% till 753 768 SEK kan indikera konkurrensproblem eller förlorade kundkontrakt
  • Branschens känslighet för bränslepriser och konjunktursvängningar utgör en extern risk för framtida lönsamhet

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 19.2% visar på förmåga att generera avkastning även vid lägre omsättningsnivåer
  • Den starka kapitaltillväxten på 152.5% till 203 275 SEK ger finansiell muskelkraft för investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxten på 12.9% till 388 158 SEK indikerar kapacitetsutbyggnad som kan bära framtida tillväxt