3 846 000 SEK
Omsättning
▲ 2,8%
479 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 14,8%
4,5%
Soliditet
Mycket Låg
7,6%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:42 112 239 SEK
Skulder:-40 211 991 SEK
Substansvärde:1 900 248 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med motsägelsefulla trender. Trots en minskning i omsättning med 14.4% och ett sämre resultat, visar bolaget en imponerande tillväxt i balansräkningen med en tillgångstillväxt på 32.7% och en ökning av eget kapital med 33.7%. Den extremt låga soliditeten på 4.5% indikerar en mycket hög belåningsgrad, vilket tyder på att tillgångstillväxten främst finansierats med skulder. Företaget befinner sig i en expansionsfas med stora investeringar, vilket förklarar den låga lönsamheten och soliditeten, men ändå genererar det positivt resultat trots utvecklingskostnader.

Företagsbeskrivning

Hasta Agri är ett utvecklingsjordbruk som bedriver klimatoptimalt regenerativt ekologiskt jordbruk med ambition att binda 2-3 ton CO2 per hektar och år. Bolaget driver pilotverksamhet och bygger produktionshubbar med fokus på högsta kvalitet, cirkulära principer och största möjliga miljöhänsyn. Som helägt dotterbolag till Hasta Food Tech AB verkar det inom ekologiska, glutenfria svenska gryn och proteinvaror.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 562 000 SEK till 479 000 SEK, en minskning på 83 000 SEK eller 14.8%. Trots detta är det positivt att bolaget fortfarande är lönsamt under en period med stora investeringar.

Soliditet: Soliditeten på 4.5% är extremt låg och indikerar en mycket hög belåningsgrad. Detta är riskabelt och visar att företaget är starkt beroende av extern finansiering för sin expansion.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 421 573 SEK till 1 900 248 SEK, en ökning med 478 675 SEK eller 33.7%. Denna förbättring kan delvis förklaras av årets resultat på 479 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 7 400 494 SEK till 6 337 450 SEK, en nedgång på 1 063 044 SEK eller 14.4%. Detta kan tyda på omstrukturering eller fokus på investeringar snarare än omsättningstillväxt.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 4.5% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Minskad omsättning på 1 063 044 SEK kan indikera konkurrensproblem eller marknadsutmaningar
  • Hög belåningsgrad med tillgångar på 42 112 239 SEK mot eget kapital på endast 1 900 248 SEK

Möjligheter

  • Imponerande tillgångstillväxt på 32.7% visar kapacitet för snabb expansion och investeringar
  • Positivt resultat trots stora investeringar och utvecklingskostnader på 479 000 SEK
  • Sterk tillväxt i eget kapital med 33.7% visar förbättrad finansiell styrka
  • Nischad verksamhet inom ekologiskt och regenerativt jordbruk med starkt miljöfokus