675 549 SEK
Omsättning
▲ 11,9%
2 003 046 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 7,3%
52,7%
Soliditet
Mycket God
296,5%
Vinstmarginal
Artificiell
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:19 500 516 SEK
Skulder:-9 224 561 SEK
Substansvärde:10 275 955 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka tillgångs- och kapitaltillväxter men en oroande resultatutveckling. Den extremt höga vinstmarginalen på 296,5% är artificiell och indikerar att företaget troligen har fått extern finansiering eller bidrag snarare än att generera vinst från sin kärnverksamhet. Soliditeten på 52,7% är dock god och visar på en stabil kapitalstruktur. Företaget investerar kraftigt i tillgångar (+25,4%), vilket är typiskt för ett vindkraftsbolag i expansionsfas.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver produktion av vindkraftselektricitet för avsalu, vilket är en kapitalintensiv verksamhet med långa investeringscykler. Ett etablerat företag (registrerat 1996) inom denna bransch har vanligtvis höga anläggningstillgångar och relativt låg omsättning i förhållande till totala tillgångar under driftsfasen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 2 161 219 SEK till 2 003 046 SEK, en nedgång på 7,3% trots högre omsättning, vilket kan tyda på ökade kostnader eller avskrivningar.

Soliditet: Soliditeten på 52,7% är god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger företaget en stabil finansieringsstruktur.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 8 272 908 SEK till 10 275 955 SEK, en tillväxt på 24,2%, vilket främst beror på att årets resultat tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 603 545 SEK till 675 549 SEK, en tillväxt på 11,9% som visar på en positiv utveckling i försäljningen av vindkraftsel.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 7,3% trots högre omsättning, vilket indikerar ökade kostnader eller sämre lönsamhet
  • Den artificiella vinstmarginalen på 296,5% visar att företaget är beroende av extern finansiering snarare än operativ lönsamhet
  • Kraftiga investeringar i tillgångar (+25,4%) medför risk för överinvesteringar om inte omsättningen följer med

Möjligheter

  • Stark tillväxt i eget kapital på 24,2% ger god finansieringskapacitet för framtida investeringar
  • Omsättningstillväxt på 11,9% visar på ökad efterfrågan på vindkraftsel
  • God soliditet på 52,7% ger möjlighet till ytterligare lånefinansiering till förmånliga villkor

Trendanalys

Företaget visar positiv tillväxt i omsättning (+11,9%), eget kapital (+24,2%) och tillgångar (+25,4%), men negativ trend i resultatutveckling (-7,3%). Den extremt höga vinstmarginalen är artificiell och bör inte tolkas som operativ lönsamhet. Overallt en stabil finansieringsstruktur men med utmaningar i att omvandla omsättningstillväxt till resultattillväxt.