2 227 535 SEK
Omsättning
▲ 10,5%
409 645 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 236,3%
30,1%
Soliditet
God
18,4%
Vinstmarginal
Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-02

Substansvärdering

Tillgångar:7 125 043 SEK
Skulder:-4 974 700 SEK
Substansvärde:2 138 321 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark förbättring med en betydande vändning från förlust till vinst, kombinerat med positiv tillväxt i både omsättning och eget kapital. Den höga vinstmarginalen på 18.4% indikerar effektiv verksamhetsstyrning. Soliditeten på 30.1% är acceptabel men visar på ett visst lånande, vilket är typiskt för investeringsintensiva verksamheter som värmeproduktion. Övergripande befinner sig företaget i en positiv utvecklingsfas med förbättrad lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget, registrerat 2006, bedriver värmeproduktion genom egen värmeanläggning och fastighetsförvaltning av egna fastigheter i Havdhem. Denna verksamhetsmodell kräver vanligtvis betydande infrastrukturinvesteringar men genererar stabila, långsiktiga intäkter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -300 617 SEK till en vinst på 409 645 SEK, en ökning på 236.3%. Denna vändning till lönsamhet indikerar stark kostnadskontroll och/eller förbättrad verksamhetseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 30.1% innebär att 30% av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå men visar att företaget har ett betydande skuldbelåning, vilket är normalt för verksamheter med stora fysiska tillgångar som värmeanläggningar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 878 200 SEK till 2 138 321 SEK, en tillväxt på 13.8%. Denna ökning beror främst på årets vinst som tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 015 252 SEK till 2 227 535 SEK, en tillväxt på 10.5%. Detta visar en stabil ökning av intäkterna, sannolikt driven av ökad produktion eller förbättrad prissättning.

Huvudrisker

  • Soliditeten på 30.1% visar på ett betydande skuldbelåning vilket kan medföra ränterisker vid stigande räntor
  • Tillgångstillväxten på endast 1.5% kan indikera begränsade investeringar i framtidskapacitet
  • Verksamheten är koncentrerad till en specifik geografisk plats (Havdhem), vilket skapar geografisk risk

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 18.4% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelning
  • Omsättningstillväxten på 10.5% visar på stark efterfrågan och marknadspotential
  • Resultatförbättringen med 236.3% indikerar att företaget har genomfört effektiviseringsåtgärder som kan ge långsiktiga konkurrensfördelar