246 311 SEK
Omsättning
▲ 19%
120 472 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 2,1%
56%
Soliditet
Mycket God
58,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:641 377 SEK
Skulder:-282 269 SEK
Substansvärde:359 108 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande försäljningstrend. Den mycket höga vinstmarginalen på 58,3% indikerar en effektiv verksamhet med god prissättning eller låga kostnader, men omsättningsminskningen med 19 520 SEK till 206 784 SEK är en varningssignal. Eget kapital har förbättrats markant med 120 472 SEK till 359 108 SEK, vilket stärker balansräkningen, medan tillgångarna minskat med 86 149 SEK till 641 377 SEK, vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller investeringar. Företaget verkar vara i en omställningsfas där lönsamhet prioriteras framför tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver utveckling, distribution och marknadsföring av livsmedelsprodukter och alkoholhaltiga drycker, samt försäljning på torg, marknader och mässor. Denna typ av verksamhet är ofta präglad av säsongsbetonade variationer och direktförsäljning till konsumenter, vilket kan förklara den höga vinstmarginalen men också den volatila omsättningsutvecklingen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk marginellt från 123 101 SEK till 120 472 SEK, en minskning med 2 629 SEK eller 2,1%. Trots lägre omsättning lyckades företaget behålla en mycket hög resultatnivå genom kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 56,0% är mycket stark och indikerar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 238 636 SEK till 359 108 SEK, en tillväxt med 120 472 SEK eller 50,5%. Denna förbättring kommer helt från årets vinst, vilket stärker företagets finansiella ställning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 226 304 SEK till 206 784 SEK, en nedgång med 19 520 SEK eller 8,6%. Detta är en negativ trend som indikerar minskad försäljningsvolym eller färre försäljningstillfällen.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av omsättningen på 19 520 SEK till 206 784 SEK riskerar att på sikt underminera den höga lönsamheten
  • Minskande tillgångar med 86 149 SEK till 641 377 SEK kan indikera underinvesteringar i verksamheten
  • Beroendet av direktförsäljning på torg och mässor gör verksamheten sårbar för säsongsvariationer och externa faktorer som väder eller evenemangsinställdelser

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 58,3% ger utrymme för investeringar i marknadsföring eller produktutveckling för att vända omsättningstrenden
  • Stark soliditet på 56,0% ger goda möjligheter till finansiering av expansion eller investeringar utan extern kapitalanskaffning
  • Ökning av eget kapital med 120 472 SEK till 359 108 SEK skapar en finansiell buffert för att utnyttja nya affärsmöjligheter

Trendanalys

Omsättningstillväxt: -8,6% (FÖRSÄMRING), Resultattillväxt: -2,1% (FÖRSÄMRING), Eget kapital tillväxt: +50,5% (FÖRBÄTTRING), Tillgångstillväxt: -11,8% (FÖRSÄMRING)