287 461 SEK
Omsättning
▲ 12,5%
176 083 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 2%
97,2%
Soliditet
Mycket God
56,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-27

Substansvärdering

Tillgångar:339 223 SEK
Skulder:-9 375 SEK
Substansvärde:329 848 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men vissa oroande trender. Den mycket höga vinstmarginalen på 56,1% och exceptionellt starka soliditet på 97,2% indikerar ett mycket kostnadseffektivt företag med minimal skuldsättning. Omsättningen har ökat med 12,5%, vilket är positivt, men resultatet har samtidigt minskat med 2,0% trots högre omsättning, vilket pekar på ökade kostnader eller sämre marginaler. Företaget verkar vara ett stabilt, etablerat enskilt företag med fokus på lönsamhet snarare än aggressiv tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver redovisningsverksamhet från ägarens fastighet i Skara kommun. Detta är en typisk verksamhetsmodell för enskilda företagare eller mindre konsultbolag inom redovisning, där låga fasta kostnader och hemarbete är vanligt. Den låga tillgångsbasen på cirka 339 000 SEK stämmer väl överens med denna typ av tjänsteföretag som inte kräver stora materiella tillgångar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 179 696 SEK till 176 083 SEK, en nedgång på 3 613 SEK eller 2,0%. Det är oroande att resultatet sjunker trots högre omsättning, vilket kan tyda på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 97,2% är exceptionellt stark och visar att företaget är nästan helt skuldfritt. Detta ger mycket god finansiell stabilitet och låg risk för betalningsproblem.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 290 216 SEK till 329 848 SEK, en tillväxt på 39 632 SEK eller 13,7%. Denna ökning kommer främst från årets resultat på 176 083 SEK, vilket indikerar att företaget har låga utdelningar eller andra kapitalutflöden.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 255 606 SEK till 314 104 SEK, en positiv tillväxt på 58 498 SEK eller 12,5%. Detta visar att företaget lyckats öka sin omsättning trots att det är ett etablerat företag sedan 2005.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 3 613 SEK trots högre omsättning, vilket kan indikera ökade kostnader eller tryck på priser
  • Tillgångarna minskade med 3 729 SEK vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller investeringsbrist
  • Företagets omsättning på 314 104 SEK är relativt blygsam för ett företag etablerat 2005, vilket kan indikera begränsad tillväxtpotential

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 56,1% visar excellent kostnadskontroll och lönsamhetspotential
  • Omsättningstillväxt på 12,5% visar att företaget fortfarande kan växa trots lång etableringsperiod
  • Exceptionellt stark soliditet på 97,2% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion utan att ta på sig skulder

Trendanalys

Företaget visar positiva trender inom omsättningstillväxt (+12,5%) och eget kapital (+13,7%), men negativa trender inom resultatutveckling (-2,0%) och tillgångstillväxt (-1,1%). Den övergripande bilden är ett mycket lönsamt och stabilt företag med god finansiell hälsa, men med vissa tecken på kostnadsökningar eller marginelltryck som bör övervakas.