5 608 000 SEK
Omsättning
▲ 6,6%
570 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 1,2%
75,4%
Soliditet
Mycket God
10,7%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-27

Substansvärdering

Tillgångar:4 858 556 SEK
Skulder:-1 105 050 SEK
Substansvärde:3 309 835 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad men överlag stabil ekonomisk bild med starka balansräkningsnyckeltal men några utmaningar i rörelseresultatet. Den höga soliditeten på 75,4% och den betydande ökningen av eget kapital med 27,7% indikerar ett mycket stabilt företag med god finansiell hälsa. Trots en liten nedgång i omsättning från 5,6 till 5,3 miljoner kronor bibehåller företaget en hög vinstmarginal på 10,7%. Den marginella resultatnedgången på 1,2% trots lägre omsättning kan tyda på effektiviseringsåtgärder eller förändrade produktmixar.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett elinstallationsföretag etablerat 2016 med verksamhet i Heby. Som elinstallatör är verksamheten typiskt projektbaserad med variationer i omsättning beroende på projektstorlek och timing. Branschen kännetecknas ofta av stabila kundrelationer och återkommande underhållsarbeten utöver nya installationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade marginellt från 577 000 SEK till 570 000 SEK, en nedgång på 7 000 SEK eller 1,2%. Trots lägre omsättning har företaget lyckats begränsa resultatnedgången genom troligtvis förbättrad lönsamhet eller kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 75,4% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåningsgrad. Detta ger goda förutsättningar för att klara ekonomiska nedgångar och investera i framtida tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 2 591 053 SEK till 3 309 835 SEK, en ökning med 718 782 SEK eller 27,7%. Denna betydande ökning beror troligen på kvarhållet resultat och visar på en stark kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 5 631 136 SEK till 5 322 831 SEK, en nedgång på 308 305 SEK eller 5,5%. Detta kan tyda på färre eller mindre projekt under året, men företaget har ändå bibehållit en hög vinstnivå.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 308 305 SEK kan indikera minskad efterfrågan eller förlorade kunder
  • Resultatnedgång trots hög vinstmarginal visar på utmaningar i att växa lönsamt
  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida projektflöde

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 75,4% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Stark kapitaltillväxt med 718 782 SEK ökar företagets finansiella styrka
  • Hög vinstmarginal på 10,7% visar på effektiv verksamhet och prissättning
  • Tillgångstillväxt på 7,9% indikerar fortsatt investeringar i verksamheten