443 000 SEK
Omsättning
▼ 19,2%
427 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 19,6%
95%
Soliditet
Mycket God
96,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
208 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-10

Substansvärdering

Tillgångar:2 266 451 SEK
Skulder:-105 266 SEK
Substansvärde:2 161 185 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull bild med mycket starka lönsamhetsnyckeltal men samtidigt en markant negativ tillväxt i både omsättning och resultat. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 96,5% och soliditeten på 95,0% indikerar ett extremt kostnadseffektivt företag med minimala skulder. Den samtidiga nedgången i omsättning med 19,2% och resultat med 19,6% tyder dock på en kraftig kontraktion i verksamhetsvolymen. Ökningen av eget kapital och tillgångar visar att företaget fortfarande bygger upp finansiell styrka trots den minskade omsättningen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver specialistverksamhet inom dermatopatologisk diagnostik och rådgivande dermatologisk terapi. Detta är en nischad medicinsk specialisttjänst som vanligtvis kännetecknas av höga kvalifikationskrav och specialistkompetens. Den höga vinstmarginalen är typisk för kunskapsintensiva tjänsteföretag med låga rörliga kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 531 000 SEK till 427 000 SEK, en minskning med 104 000 SEK (-19,6%). Nedgången följer nästan exakt omsättningsminskningen, vilket bekräftar den höga vinstmarginalens stabila karaktär.

Soliditet: Soliditeten på 95,0% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är nästan helt skuldfritt. Detta ger mycket god finansiell stabilitet och låg riskexponering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 016 807 SEK till 2 161 185 SEK, en tillväxt på 144 378 SEK (+7,2%). Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat på 427 000 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 547 503 SEK till 442 850 SEK, en nedgång med 104 653 SEK (-19,2%). Detta indikerar en betydande minskning av verksamhetsvolymen eller antalet utförda tjänster.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 104 653 SEK (-19,2%) som, om den fortsätter, kan hota företagets långsiktiga överlevnad trots hög lönsamhet
  • Beroende av en potentiellt krympande kundbas eller minskad efterfrågan på dermatopatologiska tjänster
  • Risk för att den höga vinstmarginalen kan vara ohållbar vid ytterligare omsättningsminskningar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med soliditet på 95,0% ger goda förutsättningar att klara av konjunkturnedgångar
  • Mycket hög vinstmarginal på 96,5% visar på extremt effektiv kostnadskontroll och lönsamhetspotential
  • Tillgångstillväxt på 4,5% till 2 266 451 SEK visar att företaget fortsätter att investera i verksamheten trots omsättningsnedgång

Trendanalys

Företaget visar en tydlig divergens mellan lönsamhetsnycktal och tillväxtnycktal. De extremt starka lönsamhetsindikatorna (vinstmarginal 96,5%, soliditet 95,0%) står i stark kontrast till de negativa tillväxttalen (-19,2% omsättning, -19,6% resultat). Den positiva utvecklingen i eget kapital (+7,2%) och tillgångar (+4,5%) visar dock att företaget fortfarande ackumulerar värde. Trenden pekar mot ett mycket kostnadseffektivt men krympande företag med exceptionell finansiell stabilitet.