8 582 717 SEK
Omsättning
▲ 14,5%
1 157 029 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 54,6%
49,5%
Soliditet
Mycket God
13,4%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-22

Substansvärdering

Tillgångar:12 520 679 SEK
Skulder:-5 945 353 SEK
Substansvärde:4 717 226 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark operativ utveckling med betydande förbättringar i lönsamhet och omsättning, men samtidigt en oroande minskning av totala tillgångar. Den höga vinsttillväxten på 54,6% och soliditeten på nästan 50% indikerar ett finansiellt stabilt företag som genererar god avkastning på sin verksamhet. Minskande tillgångar kan tyda på avveckling av icke-lönsamma delar eller effektiviseringar, vilket i kombination med ökade vinster skulle vara positivt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver åkeri samt tillverkning och försäljning av cementvaror, vilket är en kapitalintensiv verksamhet som kräver investeringar i fordon, maskiner och lager. Denna branschkaraktär gör de höga soliditets- och vinstmarginaltalen extra imponerande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från 748 590 SEK till 1 157 029 SEK, en ökning med 408 439 SEK eller 54,6%, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 49,5% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 954 161 SEK till 4 717 226 SEK, en tillväxt på 763 065 SEK eller 19,3%, vilket främst beror på att vinsten tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 7 496 933 SEK till 8 611 919 SEK, en tillväxt på 14,5% som visar på stark efterfrågan och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 1 796 660 SEK från 14 317 339 SEK till 12 520 679 SEK, vilket kan indikera avveckling av verksamhet eller försäljning av tillgångar som kan påverka framtida kapacitet
  • Den kraftiga tillgångsminskningen på 12,6% kan tyda på strukturella förändringar som behöver övervakas noggrant

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 13,4% visar på stark konkurrenskraft och effektiv verksamhetsstyrning
  • Resultattillväxten på 54,6% överträffar avsevärt omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet per såld krona
  • Stark soliditet på 49,5% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan att äventyra finansiell stabilitet

Trendanalys

Företaget uppvisar starka positiva trender inom lönsamhet och kapitalbildning men en negativ trend i tillgångsutveckling. Den sammantagna bilden är positiv med förbättrad effektivitet och lönsamhet, men tillgångsminskningen kräver fortsatt uppmärksamhet.