4 156 000 SEK
Omsättning
▲ 36,3%
276 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2 860%
15,2%
Soliditet
Stabil
6,3%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 894 281 SEK
Skulder:-1 585 968 SEK
Substansvärde:209 796 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har förlängt räkenskapsåret till 200531. Efter att ha avslutat verksamhetsåret 2018 i en positiv trend, med ökande efterfrågan på våra produkter och tjänster samt ökad kundtillströmning till butiken, planerade vi för att räkenskapsåret 19/20 skulle innefatta produktutveckling samt eventuell ökad sysselsättning för att motsvara denna efterfrågan. Vi bedömde marknaden som mycekt god och vi hade redan nya större kunder som ville beställa våra varor. Dessutom såg vi en prognos med ökad turism i området vilken i sin tur skulle leda till ökad försäljning i butiken. Allt gick planenligt till mars 2020 när pandemin slog till. Dessvärre innebar Covid-19 att en stor del av turismen i Härjedalen uteblev och därmed påverkades vi hårt av hastigt minskade intäkter på våra produkter. Även våra större kunder fick i sin tur problem och det ledde till minskad orderingång för oss. Under denna tid var det dessvärre inte heller säsong för styckning och andra tjänster som vi kan erbjuda. Vi fick dra i handbromsen och avsluta den påbörjade produktutvecklingen samt dra in på alla kostnader vi kunde. Vi ansökte även om korttidspermittering då prognosen kommande 6 månader visade på kraftigt minskade intäkter.

Händelser efter verksamhetsåret

Efter utgången av räkenskapsåret 19/20 har turismen sakta men säkert börja komma tillbaka och det är åter säsong för styckning och efterfrågan på våra produkter är åter igen hög. Prognosen för räkenskapsåret 20/21 ser positiv ut.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget förlängde räkenskapsåret till 200531.
  • Covid-19-pandemin ledde till kraftigt minskad turism i Härjedalen, vilket påverkade intäkterna avsevärt.
  • Större kunder drabbades av pandemin, vilket ledde till minskad orderingång.
  • Produktutveckling avbröts och kostnader skars ner som en direkt följd av pandemin.
  • Korttidspermittering ansöktes om på grund av prognoser om kraftigt minskade intäkter.
  • Efter räkenskapsåret har turismen och efterfrågan börjat återhämta sig, med en positiv prognos för nästa år.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och resultat men samtidigt en oroande minskning av tillgångarna. Den dramatiska resultatförbättringen från förlust till vinst är imponerande, men den låga soliditeten på 15.2% indikerar ett sårbart kapitalunderlag. Covid-19-pandemin har haft en betydande negativ inverkan, men företaget verkar ha hanterat krisen effektivt genom kostnadsbesparingar och permitteringar. Prognosen för kommande år ser lovande ut med återvändande turism och ökad efterfrågan.

Företagsbeskrivning

Företaget driver handel med kött och charkvaror samt utför styckning och slaktarbeten i Härjedalen. Verksamheten är starkt beroende av turism och säsongsvariationer, vilket framgår av de kraftiga fluktuationerna i intäkter och påverkan från pandemin.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt med 286 000 SEK från en förlust på -10 000 SEK till en vinst på 276 000 SEK. Denna förbättring med 2 860% visar effektiv kostnadskontroll och anpassningsförmåga under krisen.

Soliditet: Soliditeten på 15.2% är relativt låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta innebär att företaget kan vara sårbart för ekonomiska nedgångar och kan ha begränsade möjligheter att ta på sig ytterligare lån.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 60 793 SEK från 149 003 SEK till 209 796 SEK, en tillväxt på 40.8%. Denna ökning är direkt kopplad till årets vinstresultat och stärker företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 1 249 856 SEK från 3 115 099 SEK till 4 364 955 SEK, vilket motsvarar en tillväxt på 36.3%. Detta visar på en stark marknadsposition och ökad efterfrågan trots pandemin.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 15.2% begränsar företagets finansiella flexibilitet och ökar sårbarheten för ekonomiska chocker.
  • Tillgångarna minskade med 149 784 SEK till 1 894 281 SEK, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller nedskrivningar.
  • Verksamheten är starkt beroende av turism och säsongsvariationer, vilket skår opredecibara intäktsfluktuationer.
  • Företaget är exponerat mot större kunders ekonomiska hälsa, vilket pandemin tydligt demonstrerade.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 36.3% visar på god marknadsposition och efterfrågan på produkterna.
  • Dramatisk resultatförbättring på 2 860% visar på effektiv krishantering och operativ effektivitet.
  • Återhämtning av turismen och ökad efterfrågan efter pandemin ger goda förutsättningar för fortsatt tillväxt.
  • Eget kapital ökade med 40.8% till 209 796 SEK, vilket ger en något starkare kapitalbas för framtida investeringar.