5 001 000 SEK
Omsättning
▲ 9,5%
593 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2 570,8%
37,9%
Soliditet
God
11,7%
Vinstmarginal
Hög
240 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-27

Substansvärdering

Tillgångar:3 694 203 SEK
Skulder:-2 212 530 SEK
Substansvärde:1 082 003 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark förbättring i lönsamhet och kapitalstruktur trots en minskning i totala tillgångar. Den dramatiska vändningen från förlust till vinst kombinerat med ökad omsättning och soliditet indikerar en framgångsrik omstrukturering eller förbättrad verksamhetseffektivitet. Företaget har gått från en svag position till en stabil och lönsam verksamhet under det senaste året.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver restaurangverksamhet i Ingelstorp med säte i Ystad. Det är ett etablerat företag som registrerades 2017, vilket innebär att det har över fem års erfarenhet i branschen. Restaurangbranschen är känd för sina tunna marginaler och höga konkurrens, vilket gör den uppnådda vinstmarginalen på 11,7% imponerande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på 24 000 SEK till en vinst på 593 000 SEK, vilket representerar en vändning på 617 000 SEK och visar på förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 37,9% anses vara god i restaurangbranschen och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med tillräckligt eget kapital för att absorbera eventuella förluster.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 739 982 SEK till 1 082 003 SEK, en tillväxt på 46,2% som huvudsakligen beror på årets vinst och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 576 280 SEK till 5 085 043 SEK, en tillväxt på 9,5% som visar på ökad försäljning eller bättre prissättning i restaurangverksamheten.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 8,0% från 4 015 043 SEK till 3 694 203 SEK, vilket kan indikera avyttringar eller nedskrivningar som kan påverka långsiktig kapacitet.
  • Restaurangbranschen är sårbar för konjunktursvängningar och förändrade konsumentvanor som kan påverka den nyligen uppnådda lönsamheten.
  • Den höga resultattillväxten på 2 570,8% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt.

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 11,7% visar att företaget har hittat en lönsam verksamhetsmodell som kan utnyttjas för framtida expansion.
  • Omsättningstillväxten på 9,5% kombinerat med förbättrad lönsamhet skapar goda förutsättningar för kontinuerlig utveckling.
  • Starkt ökad soliditet och eget kapital ger bättre förhandlingsposition gentemot leverantörer och finansiella institut.