4 588 000 SEK
Omsättning
▼ 11%
125 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 371,7%
11,2%
Soliditet
Stabil
2,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 516 190 SEK
Skulder:-5 786 996 SEK
Substansvärde:729 194 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2019) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskad omsättning på 10,9% har företaget lyckats vända ett förlustresultat till en vinst på 125 000 SEK, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll. Den kraftiga ökningen av eget kapital med 213,8% är en stark positiv indikator, men den låga soliditeten på 11,2% och minskande tillgångar visar på fortsatta utmaningar. Företaget verkar vara i en omställningsfas där effektiviseringar ger resultatförbättringar trots svagare omsättning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver måleriarbeten för både företag och privatpersoner samt utför maskinentreprenader med egna och hyrda maskiner. Verksamheten inkluderar även uthyrning av maskiner. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar de höga tillgångarna på 6,5 miljoner SEK trots den relativt låga omsättningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -46 000 SEK till en vinst på 125 000 SEK, en förbättring med 171 000 SEK. Denna vändning visar på framgångsrika åtgärder för att förbättra lönsamheten, troligen genom kostnadsrationaliseringar.

Soliditet: Soliditeten på 11,2% är låg och indikerar att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering. Detta är en riskfaktor som behöver adresseras, särskilt i en bransch med cykliska fluktuationer.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 232 390 SEK till 729 194 SEK, en ökning med 496 804 SEK. Denna förbättring kommer främst från årets vinst och visar på stärkt finansiell styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 5 151 618 SEK till 5 088 902 SEK, en nedgång med 62 716 SEK (-1,2%). Denna lätt nedåtgående trend kan tyda på konkurrenspress eller minskad efterfrågan i branschen.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 11,2% gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar och räntehöjningar
  • Minskande omsättning på 5 088 902 SEK kan indikera konkurrenspress eller svag marknadsposition
  • Hög skuldsättning relativt eget kapital skapar finansiell sårbarhet
  • Nedgång i totala tillgångar från 7 033 969 SEK till 6 516 190 SEK kan tyda på avveckling av kapital

Möjligheter

  • Kraftig resultatförbättring från -46 000 SEK till 125 000 SEK visar på effektiv kostnadskontroll
  • Betydande ökning av eget kapital med 496 804 SEK stärker balansräkningen
  • Diversifierad verksamhet med både måleri och maskinentreprenader ger flera inkomstkällor
  • Uthyrning av maskiner kan vara en stabil inkomstkälla oberoende av projektspecifik verksamhet