559 105 SEK
Omsättning
▲ 7,7%
339 640 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 11,2%
86,4%
Soliditet
Mycket God
60,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
370 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-04

Substansvärdering

Tillgångar:492 520 SEK
Skulder:-66 867 SEK
Substansvärde:425 653 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiv omsättningstillväxt men samtidigt försämring i de flesta andra nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 60,8% och soliditeten på 86,4% är exceptionellt starka, vilket indikerar en mycket kostnadseffektiv verksamhet med låg skuldsättning. Trots att omsättningen ökade med 7,7% till 559 105 SEK, sjönk resultatet med 11,2% och eget kapital minskade med 8,0%. Detta tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna, vilket påverkar lönsamheten negativt. Företaget, som är etablerat sedan 2010, verkar befinna sig i en fas där det klarar sig finansiellt mycket bra men möter utmaningar med att bevara sin lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget driver en paintballanläggning med verksamhet inriktad på både seriös tävlingsverksamhet (lag och träning) och nöjesinriktade uthyrningar och evenemang. Denna typ av verksamhet är ofta sesongbetonad och kräver kontinuerligt underhåll av utrustning och anläggning, vilket kan förklara variationer i tillgångar och resultat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 382 546 SEK till 339 640 SEK, en minskning på 11,2%. Trots högre intäkter har alltså kostnaderna ökat i sådan omfattning att den totala vinsten blev lägre.

Soliditet: Soliditeten på 86,4% är exceptionellt hög och betyder att över 86% av företagets tillgångar är finansierade med eget kapital. Detta indikerar en mycket låg skuldsättning och ett mycket stabilt finansiellt läge, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 462 654 SEK till 425 653 SEK. Denna minskning på 37 001 SEK eller 8,0% beror sannolikt på att det gjordes utdelningar till ägarna, eftersom resultatet på 339 640 SEK var högre än kapitalminskningen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 519 197 SEK till 559 105 SEK, en positiv tillväxt på 7,7%. Detta visar att företaget lyckats öka sina intäkter, troligtvis genom att locka fler kunder till sin paintballverksamhet.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 11,2% trots ökad omsättning, vilket pekar på en oroande trend med stigande kostnader som äter upp vinsten.
  • Eget kapital och totala tillgångar minskade med 8,0% respektive 11,4%, vilket kan indikera att företaget investerar mindre i sin verksamhet eller att utrustning försämras/avvecklas.
  • Den kraftiga kapitalminskningen, troligen genom utdelning, kan begränsa företagets möjligheter till framtida investeringar och expansion om den fortsätter.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 7,7% till 559 105 SEK, vilket visar att det finns en efterfrågan på tjänsterna och en potential för ytterligare tillväxt.
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 60,8% visar att kärnverksamheten är extremt lönsam och att företaget har en stark affärsmodell.
  • Den exceptionellt höga soliditeten på 86,4% ger företaget ett mycket starkt skydd mot kriser och en unik möjlighet att kunna investera i tillväxt eller ta lån på mycket förmånliga villkor om så önskas.