7 816 318 SEK
Omsättning
▲ 140,3%
208 958 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 18,2%
11,3%
Soliditet
Stabil
2,7%
Vinstmarginal
Låg
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-03-27

Substansvärdering

Tillgångar:1 862 765 SEK
Skulder:-1 652 670 SEK
Substansvärde:210 095 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt med en omsättningsökning på över 140% och en kapitaltillväxt på nära 190%, vilket indikerar en stark expansion och marknadsframgång. Trots den imponerande tillväxten kvarstår utmaningar med en låg vinstmarginal på endast 2,7% och en bristfällig soliditet på 11,3%, vilket pekar på att företaget prioriterar tillväxt framför lönsamhet och har begränsade finansiella buffertar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver rörsvets- och montageverksamhet samt el- och VVS-installationer inom byggbranschen, vilket är en kapitalintensiv verksamhet med behov av verktyg, fordon och lager. Den snabba tillväxten är typisk för ett entreprenadföretag som vunnit större uppdrag eller expanderat sin kundbas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 176 860 SEK till 208 958 SEK, en ökning med 32 098 SEK eller 18,1%. Trots den massiva omsättningsökningen var resultatförbättringen relativt blygsam, vilket indikerar tryck på marginalerna.

Soliditet: En soliditet på 11,3% är mycket låg och indikerar att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering. Detta medför en högre finansiell risk, särskilt i en konjunkturkänslig bransch som bygg.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 73 134 SEK till 210 095 SEK, en fördubbling med 136 961 SEK. Denna förbättring drivs främst av årets resultat på 208 958 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 3 252 351 SEK till 7 816 318 SEK, en ökning med 4 563 967 SEK eller 140,3%. Detta visar att företaget har lyckats skaffa sig betydligt fler eller större uppdrag.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 11,3% gör företaget sårbart för räntehöjningar och försämrad likviditet.
  • Låg vinstmarginal på 2,7% visar på begränsad förmåga att absorbera kostnadsökningar eller pristryck från konkurrenter.
  • Hög tillgångstillväxt på 76,0% till 1 862 765 SEK kan tyda på en stor skuldsättning för att finansiera expansionen.

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 140,3% visar på stark marknadsacceptans och förmåga att ta marknadsandelar.
  • Resultatet förbättrades med 18,1% till 208 958 SEK trots stor expansion, vilket visar på viss operativ kontroll.
  • Eget kapital mer än fördubblades till 210 095 SEK, vilket ger en något starkare bas för framtida investeringar.

Trendanalys

Alla trender pekar mot stark förbättring: omsättning (+140,3%), resultat (+18,1%), eget kapital (+187,3%) och tillgångar (+76,0%). Den övergripande trenden är en mycket expansiv fas med kraftig tillväxt, men den låga lönsamheten och soliditeten varnar för att tillväxten kan vara ohållbar på lång sikt utan förbättrad lönsamhet.