1 273 000 SEK
Omsättning
▲ 11,2%
124 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 39,3%
23%
Soliditet
God
9,5%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 288 077 SEK
Skulder:-5 622 300 SEK
Substansvärde:1 665 777 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i både omsättning och resultat. Den betydande resultattillväxten på 39,3% indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet. Soliditeten på 23% är relativt låg men stabil, vilket är typiskt för fastighetsbolag med stora tillgångar. Företaget har funnits sedan 1993 och verkar nu vara i en fas av stabil tillväxt och förbättrad lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget äger och förvaltar en hyresfastighet samt säljer pellets och byggvaror. Den dubbla verksamhetsmodellen med fastighetsförvaltning och detaljhandel förklarar den relativt låga soliditeten (vanligt för fastighetsbolag) samt den förbättrade lönsamheten från varuförsäljningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 89 000 SEK till 124 000 SEK, en ökning med 35 000 SEK eller 39,3%. Denna högre tillväxt än omsättningen indikerar förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 23,0% är relativt låg men stabil. Detta är typiskt för fastighetsbolag där fastighetsvärden står för en stor del av tillgångarna, vilka vanligtvis finansieras med både eget kapital och lån.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 541 771 SEK till 1 665 777 SEK, en tillväxt på 124 006 SEK eller 8,0%. Denna ökning kommer främst från årets vinst på 124 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 144 759 SEK till 1 306 229 SEK, en tillväxt på 11,2%. Detta visar en god försäljningsutveckling i både fastighets- och detaljhandelsverksamheten.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 23,0% begränsar företagets möjlighet att ta på sig ytterligare lån för investeringar
  • Betydande fastighetstillgångar på 7 288 077 SEK medför exponering mot fastighetsmarknadens fluktuationer
  • Begränsad tillgångstillväxt på endast 0,6% kan indikera brist på investeringar i verksamheten

Möjligheter

  • Stark resultattillväxt på 39,3% visar god potential för fortsatt lönsamhetsförbättring
  • Omsättningstillväxt på 11,2% indikerar att marknadsandelar ökar i både fastighets- och detaljhandelsverksamheten
  • Eget kapital ökade med 124 006 SEK vilket stärker företagets finansiella grund

Trendanalys

Alla nyckeltal visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+11,2%), resultat (+39,3%), eget kapital (+8,0%) och tillgångar (+0,6%). Denna konsekvent positiva trend över alla områden indikerar ett företag i stabil tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och stärkt kapitalbas.