193 000 SEK
Omsättning
▼ 26,1%
81 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 41,3%
73%
Soliditet
Mycket God
38%
Vinstmarginal
Mycket Hög
80 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-10

Substansvärdering

Tillgångar:337 269 SEK
Skulder:-89 456 SEK
Substansvärde:247 813 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella fundament men oroande rörelsemässiga trender. Den mycket höga soliditeten på 73.0% och vinstmarginalen på 38.0% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet per såld krona. Trots minskad omsättning och resultat har företaget lyckats stärka sitt eget kapital avsevärt och ökat sina totala tillgångar, vilket tyder på en aktiv kapitalförvaltning. Situationen pekar mot ett kvalitetsföretag som genomgår en period med minskad verksamhetsvolym, möjligen på grund av konjunkturella faktörer inom byggsektorn.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver mättekniska tjänster vid bygg- och anläggningsarbeten, vilket innebär att verksamheten är konjunkturkänslig och beroende av byggsektorns aktivitetsnivå. Som ett tjänsteföretag inom nischad teknik har det typisvis höga marginaler men kan vara utsatt för säsongsvariationer och projektbaserad omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 138 000 SEK till 81 000 SEK, en minskning med 57 000 SEK (-41.3%). Trots den kraftiga resultatnedgången kvarstår en anmärkningsvärt hög vinstmarginal på 38.0%.

Soliditet: Soliditeten på 73.0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belånat företag med god kreditvärdighet och finansiell styrka att motstå nedgångsperioder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 183 747 SEK till 247 813 SEK, en tillväxt på 64 066 SEK (+34.9%). Denna starka ökning trots lägre resultat tyder på att ägarna har reinvesterat vinster eller tillfört nytt kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 261 337 SEK till 212 936 SEK, en nedgång med 48 401 SEK (-18.5%). Denna minskning med nästan en femtedel indikerar en betydande reducering i verksamhetsvolym eller antal projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på -26.1% visar på potentiella problem med att säkra nya projekt eller konjunkturnedgång i byggsektorn
  • Resultatet har mer än halverats på ett år med en nedgång på -41.3%, vilket påverkar företagets kapitalbildningsförmåga
  • Beroende av byggsektorns konjunktur gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar i branschen

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 73.0% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 38.0% visar på effektiv verksamhet och stark prissättningsförmåga
  • Eget kapital ökade med 64 066 SEK till 247 813 SEK vilket ger finansiell styrka att ta sig igenom svackor
  • Tillgångstillväxt på +10.4% till 337 269 SEK visar på fortsatt investeringsvilja trots minskad omsättning

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i rörelse (omsättning -26.1%, resultat -41.3%) men positiva trender i balansräkning (eget kapital +34.9%, tillgångar +10.4%). Denna divergens indikerar ett företag som hanterar en nedgångsperiod med finansiell disciplin och kapitalbevarande.