9 559 724 SEK
Omsättning
▼ 3,2%
2 850 803 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 40,9%
81%
Soliditet
Mycket God
29,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-01-18

Substansvärdering

Tillgångar:6 625 821 SEK
Skulder:-823 772 SEK
Substansvärde:3 686 049 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundvärden men oroande resultatutveckling. Den mycket höga soliditeten på 81.0% och betydande tillgångstillväxt på 25.9% indikerar ett stabilt företag med god finansiell struktur. Dock är den kraftiga resultatnedgången på -40.9% och minskad omsättning på -3.2% anmärkningsvärda negativa trender som tyder på utmaningar i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver boende och assistans för våldsutsatta i nära relation, vilket är en samhällsviktig verksamhet som ofta finansieras via offentliga avtal. Denna typ av verksamhet har vanligtvis stabila intäktsflöden men kan vara känslig för förändringar i finansieringsmodeller och regelverk.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 4 820 605 SEK till 2 850 803 SEK, en minskning på 1 969 802 SEK (-40.9%). Denna dramatiska resultatförsämring är betydligt större än omsättningsminskningen och indikerar ökade kostnader eller sämre lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 81.0% är exceptionellt hög och visar att företaget har mycket låg belåning och kan absorbera ekonomiska motgångar. Detta är en mycket stark finansiell indikator.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 042 469 SEK till 3 686 049 SEK, en tillväxt på 643 580 SEK (+21.1%). Denna förbättring kommer främst från årets resultat på 2 850 803 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 9 874 329 SEK till 9 577 490 SEK, en nedgång på 296 839 SEK (-3.2%). Detta kan tyda på minskade intäkter från verksamheten eller färre platser/insatser.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 1 969 802 SEK (-40.9%) trots relativt liten omsättningsminskning, vilket tyder på allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskad omsättning på 296 839 SEK kan indikera konkurrenspress eller förändrade avtalsvillkor
  • Stor del av resultatet kvarhållet i företaget, vilket begränsar utdelningsmöjligheter för ägarna

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 81.0% ger goda förutsättningar för investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 25.9% visar att företaget fortsätter investera i verksamheten
  • Eget kapital ökade med 643 580 SEK till 3 686 049 SEK, vilket ger finansiell styrka för framtida satsningar