1 122 000 SEK
Omsättning
▼ 44,8%
-799 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 265,8%
7%
Soliditet
Låg
−62,1%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 987 230 SEK
Skulder:-3 700 532 SEK
Substansvärde:286 698 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget befinner sig i en tydlig negativ trend med kraftiga försämringar inom samtliga nyckeltal. Den drastiska omsättningsminskningen på 44.8% kombinerat med ett stort förlustresultat och en halvering av eget kapital indikerar allvarliga utmaningar i verksamheten. Den låga soliditeten på 7.0% begränsar företagets finansiella handlingsutrymme och ökar sårbarheten. Som helägt dotterbolag har det dock potentiellt stöd från moderbolaget, vilket kan vara en stabiliserande faktor i denna krisituation.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom uppfödning av hästar och är ett helägt dotterbolag till Eyes Holding Stockholm AB. Uppfödningsverksamhet är kapitalintensiv med långa investeringscykler, vilket förklarar de betydande tillgångarna på 3,9 miljoner kronor trots låg omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har försämrats dramatiskt från en vinst på 482 000 SEK till en förlust på 799 000 SEK, en negativ förändring på 1 281 000 SEK. Denna försämring med -265.8% visar att kostnaderna inte anpassats till den lägre omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 7.0% är mycket låg och indikerar att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering. Detta ökar risken vid fortsatta förluster och begränsar möjligheten till ytterligare lån.

Eget kapital: Eget kapital har halverats från 585 768 SEK till 286 698 SEK, en minskning på 299 070 SEK. Denna nedgång är direkt kopplad till årets förlustresultat och minskar företagets finansiella styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 2 272 270 SEK till 1 287 347 SEK, en nedgång på 984 923 SEK eller 44.8%. Detta indikerar betydande utmaningar i försäljning eller verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Kontinuerliga förluster på 799 000 SEK som äter upp eget kapital
  • Kraftig omsättningsnedgång på 44.8% som hotar verksamhetens långsiktighet
  • Mycket låg soliditet på 7.0% som begränsar finansiellt handlingsutrymme
  • Halverat eget kapital på ett år från 585 768 SEK till 286 698 SEK

Möjligheter

  • Stor tillgångsbas på 3 987 230 SEK som kan omvandlas till likvida medel vid behov
  • Stöd från moderbolaget Eyes Holding Stockholm AB som helägare
  • Potentiell återhämtning i hästuppfödningsmarknaden efter nedgångsperiod

Trendanalys

Företaget visar en tydligt volatil och cyklisk verksamhet med kraftiga svängningar i både omsättning och resultat över de senaste tre åren. Omsättningen har minskat avsevärt från 2022 till 2024 (381 000 → 2 032 000 → 1 122 000 SEK), vilket indikerar en avtagande verksamhetsvolym. Resultatutvecklingen följer samma mönster med förluster som avlöser vinster, där 2024 uppvisar en betydande förlust på -799 000 SEK efter en vinstperiod 2023. Eget kapital har minskat successivt de senaste två åren (585 768 → 286 698 SEK), vilket försämrar företagets finansiella stabilitet. Soliditeten, trots en viss återhämtning från bottennivåerna, förblir låg på 7% och visar på en utsatt kapitalstruktur. Den negativa vinstmarginalen på -62,1% 2024 bekräftar en lönsamhetskris. Trenderna pekar på ett företag med stor osäkerhet i verksamheten, troligen präglat av projektbaserade intäkter med ojämna flöden. Utan stabila intäktskällor och förbättrad lönsamhet riskerar företaget ytterligare kapitalförsämring och utmaningar i att upprätthålla verksamheten på sikt.