2 057 000 SEK
Omsättning
▲ 2,9%
771 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 10,2%
88%
Soliditet
Mycket God
37,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-04

Substansvärdering

Tillgångar:5 684 287 SEK
Skulder:-444 671 SEK
Substansvärde:4 096 382 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande tendenser. Den exceptionellt höga soliditeten på 88% och vinstmarginalen på 37,5% indikerar ett mycket stabilt företag med god lönsamhet. Trots att omsättningen minskat med cirka 200 000 SEK, har företaget behållit en hög vinstnivå. Resultatet har dock sjunkit med 10,2%, vilket pekar på ökade kostnader eller lägre marginaler. Tillgångarna och det egna kapitalet växer, vilket visar på fortsatt investeringsvilja och finansiell styrka.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver transporter av maskiner och annat gods samt maskinentreprenadverksamhet. Denna typ av verksamhet är ofta kapitalintensiv och kräver betydande maskinpark, vilket stämmer väl överens med de höga tillgångarna på över 5,6 miljoner SEK och den mycket höga soliditeten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 859 000 SEK till 771 000 SEK, en minskning med 88 000 SEK (-10,2%). Denna nedgång är större procentuellt sett än omsättningsminskningen, vilket indikerar lägre marginaler eller högre kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 88,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket stabilt finansierat med minimala skulder. Detta ger stor motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade från 3 801 927 SEK till 4 096 382 SEK, en tillväxt på 294 455 SEK (+7,7%). Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst på 771 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 261 979 SEK till 2 057 167 SEK, en nedgång med 204 812 SEK (-9,1%). Detta kan tyda på mindre volym eller färre uppdrag under året.

Huvudrisker

  • Resultatet sjunker snabbare (-10,2%) än omsättningen (-9,1%), vilket pekar på ökade kostnader eller tryckta priser.
  • Omsättningsminskningen på 204 812 SEK kan indikera konjunkturkänslighet eller konkurrenspress i branschen.

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 88% ger utrymme för investeringar och expansion utan att ta på sig onödiga skulder.
  • Stark vinstmarginal på 37,5% visar att verksamheten är mycket lönsam trots omsättningsminskningen.
  • Tillväxt i tillgångar (+8,1%) och eget kapital (+7,7%) indikerar en sund finansiell utveckling och investeringsförmåga.

Trendanalys

Omsättningen visar en stadig ökning över de tre senaste åren, från 1,7 till 2,1 miljoner SEK, vilket indikerar en positiv försäljningsutveckling. Resultatet efter finansnetto har förbättrats dramatiskt från 399 till 859 tusen SEK, men noterade en liten tillbakagång det senaste året. Denna utveckling, kombinerad med en mycket hög och stabil vinstmarginal på över 37%, tyder på en effektiviserad verksamhet med god lönsamhet. Både eget kapital och tillgångar växer kontinuerligt, vilket visar på en stark balansräkning och en företag som reinvestierar sina vinster. Den höga soliditeten på 88% bekräftar detta och pekar på ett lågt finansiellt riskprofil. Sammantaget pekar trenderna på ett framgångsrikt, växande företag med god lönsamhet, men den senaste resultatminskningen bör monitoreras.