7 604 286 SEK
Omsättning
▲ 10,1%
1 465 303 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 4,8%
65,1%
Soliditet
Mycket God
19,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:9 234 066 SEK
Skulder:-2 681 747 SEK
Substansvärde:3 909 203 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och stabil finansiell utveckling med förbättringar inom alla nyckelområden. Den höga vinstmarginalen på 19,3% och den exceptionellt starka soliditeten på 65,1% indikerar ett mycket hälsosamt företag med god lönsamhet och låg belåning. Tillväxten i både omsättning och resultat, kombinerat med en betydande ökning av tillgångar, pekar på en expansiv fas där företaget investerar i sin verksamhet samtidigt som det behåller en finansiell styrka.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver vägtransporter av gods och är verksamt sedan 2006, vilket indikerar ett etablerat och erfaret bolag inom transportbranschen. Denna bransch kännetecknas ofta av höga rörliga kostnader (bränsle, fordonsunderhåll) och konkurrens, vilket gör den höga vinstmarginalen och soliditeten till anmärkningsvärt starka nyckeltal.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 398 848 SEK till 1 465 303 SEK, en ökning på 4.8%. Denna ökning, i kombination med den höga absoluta vinstnivån, bekräftar en god lönsamhet trots eventuella branschspecifika kostnadsökningar.

Soliditet: En soliditet på 65.1% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnittet. Det betyder att majoriteten av företagets tillgångar är finansierade med eget kapital, vilket ger en mycket låg risknivå och stort handlingsutrymme.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 3 427 237 SEK till 3 909 203 SEK, en tillväxt på 14.1%. Denna ökning beror främst på att årets starka resultat har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 910 456 SEK till 7 608 688 SEK, en tillväxt på 10.1%. Detta visar på en ökad verksamhetsvolym eller förbättrad prissättning och är en positiv utveckling för ett etablerat företag.

Huvudrisker

  • Resultattillväxten på 4.8% ligger under omsättningstillväxten på 10.1%, vilket kan tyda på ökade kostnader eller tryck på marginalerna.
  • Den stora tillgångstillväxten på 28.9% (från 7 164 048 SEK till 9 234 066 SEK) kan indikera stora investeringar; om dessa inte ger avkastning kan kapitalbindningen bli en risk.

Möjligheter

  • Den höga soliditeten ger utmärkta förutsättningar att ta lån till förmånliga villkor för ytterligare expansion eller investeringar.
  • Den starka kapitalbasen och lönsamheten ger möjlighet att klara av konjunktursvängningar bättre än konkurrenter.
  • Den etablerade verksamheten sedan 2006 kombinerat med starka siffror skapar en god platform för organisk tillväxt eller förvärv.

Trendanalys

Alla trendindikatorer pekar på FÖRBÄTTRING: omsättning (+10.1%), resultat (+4.8%), eget kapital (+14.1%) och tillgångar (+28.9%). Detta skildrar bilden av ett företag i en tydlig expansiv fas med stark fundamental ekonomi.