2 523 065 SEK
Omsättning
▲ 70,8%
940 060 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 182,8%
48,3%
Soliditet
Mycket God
37,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 827 947 SEK
Skulder:-3 239 859 SEK
Substansvärde:2 179 088 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under räkenskapsåret har en ny maskin med större kapacitet köpts in, vilket har bidragit till att omsättningen har ökat med ca 70% jämfört med fg år.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Investering i ny maskin med större kapacitet under räkenskapsåret som direkt bidragit till den kraftiga omsättningsökningen på cirka 70%

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den kraftiga omsättningstillväxten på 70,8% kombinerat med en resultattillväxt på 182,8% indikerar en mycket effektiv skalning av verksamheten. Den höga vinstmarginalen på 37,3% och soliditeten på 48,3% pekar på ett finansiellt starkt företag med god lönsamhet och stabil kapitalstruktur. Investeringarna i ny maskin har uppenbarligen gett avkastning direkt.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett markentreprenad- och markarbetsföretag baserat i Simrishamn som verkar inom anläggningsbranschen. Typiska aktiviteter inkluderar grävarbeten, schaktning, markberedning och annan entreprenadverksamhet kopplad till bygg- och anläggningsprojekt, vilket förklarar behovet av tunga maskiner och kapitalintensiv verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan med en ökning från 332 437 SEK till 940 060 SEK, en tillväxt på 607 623 SEK eller 182,8%. Denna extremt starka resultatutveckling visar att företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 48,3% är mycket stark och indikerar att företaget finansieras till nära hälften med eget kapital. Detta ger god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av långivare.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 796 840 SEK till 2 179 088 SEK, en tillväxt på 382 248 SEK eller 21,3%. Denna ökning beror främst på att det starka årets resultat har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 477 538 SEK till 2 523 065 SEK, en tillväxt på 1 045 527 SEK eller 70,8%. Denna betydande ökning indikerar framgångsrik expansion och ökad marknadsandel.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan ställa höga krav på kapitalbindning och kassaflöden trots starka nyckeltal
  • Branschen är konjunkturkänslig och en eventuell nedgång i byggsektorn kan påverka verksamheten
  • Stor investering i maskinpark skapar exponering för tekniska förändringar och underhållskostnader

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 37,3% ger utrymme för ytterligare investeringar och expansion
  • Kraftig tillgångstillväxt på 36,9% till 6 827 947 SEK visar på god kapacitet att ta emot större uppdrag
  • Stark soliditet på 48,3% ger goda förutsättningar för att säkra finansiering till förmånliga villkor

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättningstillväxt (+70,8%), resultattillväxt (+182,8%), eget kapital tillväxt (+21,3%) och tillgångstillväxt (+36,9%). Detta pekar på en mycket positiv utveckling där företaget inte bara växer snabbt utan också blir betydligt mer lönsamt och stärker sin finansiella ställning.