4 794 214 SEK
Omsättning
▲ 31,6%
897 124 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 11,8%
53,1%
Soliditet
Mycket God
18,7%
Vinstmarginal
Hög
642 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-11-06

Substansvärdering

Tillgångar:1 304 611 SEK
Skulder:-611 892 SEK
Substansvärde:692 719 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har anlitat fler underentreprenörer och anställt personal för att kunna utföra fler uppdrag.
  • Företaget är ett helägt dotterbolag, vilket innebär att beslut om kapitalfördelning och utdelning troligen styrs av moderbolagets strategi.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och resultat, men samtidigt en betydande försämring av balansräkningen. Den höga omsättningstillväxten på 31,6% och resultattillväxten på 11,8% indikerar en framgångsrik expansion av verksamheten. Den höga vinstmarginalen på 18,7% visar på god lönsamhet i kärnverksamheten. Däremot är den kraftiga minskningen av eget kapital (-30,9%) och tillgångar (-20,9%) anmärkningsvärd och tyder på att vinsten inte har bibehållits i bolaget, troligen på grund av utdelning eller andra kapitalförslutningar.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett dotterbolag som bedriver reparationer av maskiner och komponenter samt försäljning av maskintillbehör till gruvindustrin i Kiruna. Som leverantör till en kapitalintensiv bransch är företagets verksamhet typiskt projektbaserad och kräver specialistkompetens, vilket förklarar användningen av underentreprenörer och anställningar för att möta efterfrågan.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 802 686 SEK till 897 124 SEK, en ökning med 94 438 SEK eller 11,8%. Den positiva utvecklingen följer omsättningstillväxten, även om resultattillväxten är lägre i procent, vilket kan tyda på lägre marginaler i den expanderade verksamheten.

Soliditet: Soliditeten är 53,1%, vilket är en god nivå som indikerar att företaget trots kapitalminskningen fortfarande finansierar mer än hälften av sina tillgångar med eget kapital. Detta ger en buffer mot obetalda kundfordringar eller andra likviditetsutmaningar.

Eget kapital: Eget kapital minskade kraftigt från 1 002 969 SEK till 692 719 SEK, en nedgång på 310 250 SEK eller 30,9%. Trots ett positivt resultat på 897 124 SEK har således kapitalet minskat, vilket starkt indikerar att en betydande del av vinsten har utdelats till moderbolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 779 117 SEK till 4 794 214 SEK, en stark tillväxt på 1 015 097 SEK eller 31,6%. Detta beror på att företaget kunnat utföra fler uppdrag genom att anlita fler underentreprenörer och anställa personal.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 310 250 SEK försvagar företagets finansiella styrka och kapacitet att investera i framtiden.
  • Minskande tillgångar med 345 826 SEK kan begränsa operativ flexibilitet och kapacitet att ta emot större uppdrag.
  • Som specialleverantör till gruvindustrin är företaget sårbart för konjunktursvängningar i denna sektor.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 31,6% visar på en framgångsrik affärsmodell och god marknadsposition.
  • Mycket hög vinstmarginal på 18,7% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och god prissättning.
  • God soliditet på 53,1% ger ett visst skydd mot kortsiktiga finansiella svårigheter.