377 000 SEK
Omsättning
▼ 31%
58 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 81,3%
11%
Soliditet
Stabil
15,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:59 726 SEK
Skulder:-53 160 SEK
Substansvärde:6 566 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har bytt firma från Customs Måleri i Borås AB till Henros Holding AB
  • Bolaget är skyldigt att upprätta kontrollbalansräkning enligt ABL 25:13 då mer än hälften av bolagets egna kapital är förbrukat

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med kraftigt fallande omsättning men samtidigt förbättrat resultat och eget kapital. Den dramatiska omsättningsminskningen på 30,9% från 546 460 SEK till 377 439 SEK tyder på en betydande nedskalning eller förlust av kunder, medan den starka resultatförbättringen på 81,2% indikerar effektiviseringsåtgärder eller kostnadsbesparingar. Den extremt låga soliditeten på 11,0% och det minimala egna kapitalet på 6 566 SEK trots förbättringen visar att bolaget fortfarande befinner sig i en mycket utsatt finansiell position.

Företagsbeskrivning

Bolaget har historiskt bedrivit måleriverksamhet men har nyligen bytt firma till Henros Holding AB, vilket tyder på en strategisk omorientering eller ägarförändring. Måleribranschen är typiskt projektbaserad med varierande omsättning och konjunkturkänslig verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 32 000 SEK till 58 000 SEK, en ökning med 26 000 SEK (+81,2%). Denna förbättring trots lägre omsättning tyder på starka kostnadsbesparingar eller effektiviseringar.

Soliditet: Soliditeten på 11,0% är mycket låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta placerar företaget i en riskfylld finansiell position trots den senaste förbättringen.

Eget kapital: Eget kapital förbättrades dramatiskt från negativt -51 234 SEK till positivt 6 566 SEK, en ökning på 57 800 SEK. Denna förbättring kommer främst från årets vinst på 58 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 546 460 SEK till 377 439 SEK, en nedgång på 169 021 SEK (-30,9%). Detta indikerar en betydande minskning av verksamhetsvolymen eller förlust av kunder.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 11,0% skapar sårbarhet för ekonomiska nedgångar eller oväntade kostnader
  • Kraftig omsättningsminskning på 169 021 SEK (-30,9%) riskerar att fortsätta och hotar företagets existens
  • Begränsat eget kapital på endast 6 566 SEK ger liten buffert mot förluster
  • Krav på kontrollbalansräkning indikerar allvarlig kapitalbrist trots senaste förbättring

Möjligheter

  • Stark resultatförbättring på 81,2% visar förmåga att generera vinst trots minskad omsättning
  • Omstrukturering till holdingbolag kan öppna för nya affärsmöjligheter eller strategiska partnerskap
  • Förbättrat eget kapital från -51 234 SEK till 6 566 SEK visar positiv trend i finansiell hälsa

Trendanalys

Blandade trender med tydlig polarisering: negativ utveckling i omsättning (-30,9%) och tillgångar (-33,5%) men starkt positiva trender i resultat (+81,2%) och eget kapital (+112,8%). Denna motstridiga utveckling tyder på en genomgripande omstrukturering där företaget skalar ner verksamheten men samtidigt förbättrar lönsamheten. Den långsiktiga hållbarheten är dock osäker given den extremt låga kapitalbasen.