2 055 000 SEK
Omsättning
▼ 0,4%
282 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 14,8%
65,3%
Soliditet
Mycket God
13,6%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 613 710 SEK
Skulder:-744 437 SEK
Substansvärde:1 084 642 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark soliditet men oroande resultatutveckling. Trots en marginellt lägre omsättning på 2 074 714 SEK (ned 0,4%) har resultatet minskat betydligt med 14,8% till 282 000 SEK. Den starka soliditeten på 65,3% och ökning av eget kapital med 25,8% till 1 084 642 SEK indikerar god finansiell styrka, men den samtidiga minskningen av tillgångar med 4,7% till 2 613 710 SEK och fallande lönsamhet pekar på utmaningar i verksamhetseffektivitet.

Företagsbeskrivning

Henryssons Entreprenad AB verkar inom bygg- och anläggningsbranschen med omvänd skattskyldighet, vilket är typiskt för entreprenadföretag i Sverige. Denna verksamhetsmodell medför specifika krav på fakturerings- och skattehantering.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har minskat från 331 000 SEK till 282 000 SEK (-49 000 SEK), troligen på grund av ökade kostnader eller lägre marginaler i projektverksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 65,3% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 861 993 SEK till 1 084 642 SEK (+222 649 SEK), vilket främst beror på att årets resultat har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen är relativt stabil med en lätt minskning från 2 064 179 SEK till 2 074 714 SEK (-0,4%), vilket indikerar att företaget behåller sin marknadsposition men inte växer.

Huvudrisker

  • Resultatet har minskat med 14,8% trots i princip oförändrad omsättning, vilket pekar på ökade kostnader eller sämre projektmarginaler
  • Tillgångarna har minskat med 129 784 SEK till 2 613 710 SEK, vilket kan indikera nedskrivningar eller minskad investeringsaktivitet
  • Branschens omvända skattskyldighet ställer krav på korrekt administration för att undvika påföljder

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 65,3% ger goda förutsättningar för att investera i tillväxt eller ta sig an större projekt
  • Eget kapital har ökat med 222 649 SEK till 1 084 642 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas
  • Hög vinstmarginal på 13,6% visar att verksamheten i sig är lönsam trots nedgången