3 904 289 SEK
Omsättning
▼ 9,8%
891 830 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 21,9%
59,7%
Soliditet
Mycket God
22,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 064 929 SEK
Skulder:-1 117 391 SEK
Substansvärde:1 392 538 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Bolaget följer noggrant utvecklingen av den pågående pandemin Covid-19. Bolagets första kvartal efter balansdagen är svagt men omsättningen har återhämtat sig under kvartal 2. Bolagets finansiella ställning är tillräckligt stark och bedöms kunna stå emot en betydande nedgång i affärsaktivitet, givet den osäkra situationen är det i nuläget inte möjligt att uppskatta de totala effekterna, bolagets förmåga till fortsatt drift bedöms som god.

Analys av viktiga händelser

  • Pandemin Covid-19 påverkade verksamheten negativt under första kvartalet efter balansdagen.
  • Omsättningen återhämtade sig under kvartal 2, vilket visar på företagets anpassningsförmåga.
  • Ledningen bedömer den finansiella ställningen som tillräckligt stark för att motstå en betydande nedgång i affärsaktivitet.
  • Företagets förmåga till fortsatt drift bedöms som god trots osäkerheten kring pandemins totala effekter.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en tydlig försämring i omsättning men samtidigt en stark förbättring av lönsamhet och kapitalstruktur. Trots att omsättningen minskade med nästan 10% till 3,9 miljoner SEK, ökade resultatet med över 20% till 892 tusen SEK, vilket indikerar en effektivisering av verksamheten eller förändrad produktmix. Den kraftiga ökningen av eget kapital med 66% till 1,4 miljoner SEK stärker företagets finansiella stabilitet. Pandemins inverkan syns i den initiala nedgången, men företaget har visat återhämtningsförmåga.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom medicinsk behandling, utbildning samt tillverkning och försäljning av kosttillskott, vilket placerar det i en växande hälsosektor. Denna verksamhetsmodell med både tjänster och produkter ger diversifiering, men är också känslig för förändringar i hälso- och sjukvårdspolitik samt konsumenttrender.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 731 699 SEK till 891 830 SEK, en ökning på 160 131 SEK (+21,9%). Denna förbättring trots lägre omsättning visar på förbättrad lönsamhet eller kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 59,7% är mycket stark och indikerar att företaget har en god balans mellan eget kapital och skulder. Detta ger god finansiell stabilitet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 840 462 SEK till 1 392 538 SEK, en tillväxt på 552 076 SEK (+65,7%). Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 4 326 750 SEK till 3 905 815 SEK, en nedgång på 420 935 SEK (-9,8%). Detta tyder på en svagare försäljning under 2020, sannolikt påverkad av pandemin.

Huvudrisker

  • Fortsatt omsättningsminskning på -9,8% visar på sårbarhet i försäljningen.
  • Pandemin fortsätter att skapa osäkerhet för verksamheten på kort sikt.
  • Tillgångarna minskade med -12,0% till 3 064 929 SEK, vilket kan indikera nedskärningar eller avveckling av tillgångar.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 22,8% visar på exceptionell lönsamhet i verksamheten.
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med +65,7% ger goda förutsättningar för framtida investeringar.
  • Återhämtning under kvartal 2 efter pandemins inverkan visar på resiliens i verksamheten.