28 244 000 SEK
Omsättning
▲ 62,7%
1 781 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 70,9%
37%
Soliditet
God
6,3%
Vinstmarginal
Stabil
675 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-03

Substansvärdering

Tillgångar:8 986 632 SEK
Skulder:-5 359 422 SEK
Substansvärde:2 290 213 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och förbättrad lönsamhet under det senaste året. Den kraftiga ökningen i omsättning med 62,7% och resultat med 70,9% indikerar en framgångsrik expansion och effektivitet i verksamheten. Den höga soliditeten på 37,0% tillsammans med en betydande ökning av eget kapital stärker företagets finansiella stabilitet. Denna kombination av snabb tillväxt och god lönsamhet pekar på ett företag i en stark expansionsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom försäljning och transporter av bränslepellets med säte i Emmaboda. Detta är en bransch som kan vara känslig för säsongsvariationer och energipolitiska beslut, men som också kan dra nytta av en ökad efterfrågan på förnybar energi. Företaget har varit registrerat sedan 1984, vilket indikerar ett etablerat bolag som genomgår en betydande tillväxtperiod.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 042 000 SEK till 1 781 000 SEK, en ökning på 739 000 SEK eller 70,9%. Denna ökning är högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och skalfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 37,0% anses vara god och ligger över branschgenomsnitt för många SME-företag. Detta innebär att företaget har en stabil balansräkning med en betydande andel eget kapital och är mindre beroende av lånade medel.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 317 399 SEK till 2 290 213 SEK, en ökning på 972 814 SEK eller 73,8%. Denna betydande ökning, som överstiger resultatet, tyder på att vinsten har reinvesterats i företaget, vilket stärker dess finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 17 366 344 SEK till 28 268 951 SEK, en ökning på 10 902 607 SEK eller 62,7%. Detta är en mycket stark tillväxt som tyder på framgångsrik marknadspenetration eller ökad efterfrågan.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten på över 60% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan ställa krav på organisationens kapacitet.
  • Företagets verksamhet är koncentrerad till en specifik bransch (bränslepellets), vilket gör det sårbart för förändringar i efterfrågan eller energipolitik.
  • Tillgångstillväxten på 48,0% till 8 986 632 SEK innebär ett ökat kapitalbindning som måste finansieras och förvaltas effektivt.

Möjligheter

  • Den starka vinstmarginalen på 6,3% klassificerad som 'Stabil' visar på en hållbar affärsmodell med god lönsamhet.
  • Den kraftiga ökningen av eget kapital med 73,8% ger företaget finansiell muskel för framtida investeringar och expansion utan att öka skuldsättningen.
  • Marknadstrenden mot förnybar energi kan ge ytterligare drivkraft åt försäljningen av bränslepellets.