564 611 SEK
Omsättning
▲ 3 300,3%
-141 867 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 38%
22%
Soliditet
God
−24%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 208 790 SEK
Skulder:-942 783 SEK
Substansvärde:266 007 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en extremt stark omsättningstillväxt men kämpar fortfarande med förluster. Den dramatiska ökningen från 16 605 SEK till 591 464 SEK indikerar antingen en betydande skalning av verksamheten eller en större enstaka försäljningshändelse. Trots förbättrat resultat från -228 885 SEK till -141 867 SEK kvarstår negativ lönsamhet. Den kraftiga minskningen av både eget kapital och tillgångar tyder på att företaget har genomfört avvecklingar eller nedskrivningar för att finansiera verksamheten. Situationen pekar mot ett företag i omvandling som investerar i tillväxt men ännu inte nått lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett gårdsmejeri som tillverkar hårdost på egenproducerad komjölk och bakar surdegsbröd samt tunnbröd i bagarstugen. Denna typ av livsmedelsproduktion kräver ofta betydande investeringar i utrustning och råvaror, vilket kan förklara de höga tillgångarna och den initiala förlusten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från -228 885 SEK till -141 867 SEK, en förbättring på 38,0%. Trots detta kvarstår en betydande förlust på -141 867 SEK, vilket innebär att företaget fortfarande inte är lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 22,0% är relativt låg och indikerar att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering. Detta är en riskfaktor särskilt med tanke på de löpande förlusterna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 407 874 SEK till 266 007 SEK, en nedgång på 34,8%. Denna minskning beror sannolikt på att årets förlust på -141 867 SEK har dragits av från det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 16 605 SEK till 591 464 SEK, en tillväxt på 3 300,2%. Detta indikerar antingen ett genombrott på marknaden eller en större engångsförsäljning.

Huvudrisker

  • Företaget har en negativ vinstmarginal på -24,0% vilket innebär att det förlorar pengar på varje krona i omsättning
  • Låg soliditet på 22,0% ökar sårbarheten vid ekonomiska nedgångar
  • Kraftig minskning av eget kapital med 141 867 SEK under året
  • Tillgångarna har minskat med 616 152 SEK vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller nedskrivningar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark omsättningstillväxt på 3 300,2% visar stor marknadspotential
  • Resultatet förbättrades med 38,0% vilket indikerar att företaget är på väg mot lönsamhet
  • Eget kapital på 266 007 SEK ger fortfarande en finansiell buffert
  • Tillgångar på 1 208 790 SEK visar att företaget har betydande produktionskapacitet