361 923 SEK
Omsättning
▲ 7,2%
70 856 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 137,4%
99,2%
Soliditet
Mycket God
19,6%
Vinstmarginal
Hög
187 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-08-30

Substansvärdering

Tillgångar:2 262 764 SEK
Skulder:-17 406 SEK
Substansvärde:2 245 358 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande kapitalförsämring. Den höga vinstmarginalen på 19,6% och positiv resultatutveckling från förlust till vinst på 70 856 SEK är imponerande, men den kraftiga minskningen av eget kapital med 609 144 SEK och tillgångar med 643 870 SEK indikerar troligen utdelningar eller andra kapitaluttag som påverkar företagets långsiktiga stabilitet trots den exceptionellt höga soliditeten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggverksamhet och fastighetsförvaltning, vilket är en typisk kombination där fastighetsförvaltningen kan generera stabila intäkter och byggverksamheten mer cykliska intäkter. Företaget är etablerat sedan 2006 i Mora, vilket indikerar en mogen verksamhet snarare än ett start-up.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt med 260 432 SEK från en förlust på 189 576 SEK till en vinst på 70 856 SEK, vilket indikerar starkt förbättrad lönsamhet eller kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 99.2% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt finansierat med eget kapital, vilket ger låg finansiell risk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital minskade kraftigt med 609 144 SEK från 2 854 502 SEK till 2 245 358 SEK, troligen på grund av utdelningar till ägarna då resultatet var positivt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade med 7.2% från 337 791 SEK till 361 923 SEK, vilket visar en positiv försäljningsutveckling i en bransch som kan vara konjunkturkänslig.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 609 144 SEK kan begränsa företagets möjligheter till framtida investeringar och tillväxt.
  • Minskande tillgångar med 643 870 SEK kan indikera avveckling av verksamhet eller försäljning av tillgångar utan ersättande investeringar.
  • Låg omsättning på 361 923 SEK för ett etablerat företag sedan 2006 visar på begränsad verksamhetsstorlek och skörhet för större kundförluster.

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 19.6% visar på effektiv verksamhet och god prissättningsförmåga.
  • Stark omsättningstillväxt på 7.2% i en mogen bransch indikerar god marknadsposition.
  • Exceptionellt hög soliditet på 99.2% ger utrymme för framtida lånefinansiering vid expansionsbehov.