8 932 000 SEK
Omsättning
▲ 11,8%
735 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 8,9%
29,5%
Soliditet
God
8,2%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 482 654 SEK
Skulder:-5 049 623 SEK
Substansvärde:1 320 031 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Ledningen har gjort en ny bedömning kring tidigare lagerförda förnödenheter och verktyg och årets resultat har belastats med ca 300 000kr.

Händelser efter verksamhetsåret

Under hösten har en fräs köpts in för ca 1,5 miljoner.

Analys av viktiga händelser

  • Ledningen har gjort en ny bedömning kring tidigare lagerförda förnödenheter och verktyg, vilket belastade årets resultat med cirka 300 000 SEK.
  • Efter räkenskapsåret har företaget köpt in en fräs för cirka 1,5 miljoner SEK, vilket indikerar en betydande kapitalinvestering för framtida verksamhet.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och balansräkning men samtidigt ett sjunkande resultat trots högre intäkter. Omsättningen ökade med 11,8% till 8,9 miljoner SEK, vilket är positivt, men resultatet minskade med 8,9% till 735 000 SEK. Denna motstridighet indikerar ökade kostnader eller sämre lönsamhet. Soliditeten på 29,5% är acceptabel men inte stark, och den stora investeringen i en fräs på 1,5 miljoner SEK efter räkenskapsåret tyder på att företaget satsar på framtiden men också tar på sig betydande skulder.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom utveckling, tillverkning och försäljning av specialkonstruerade maskiner och styrsystem för skärande bearbetning av metall. Detta är en kapitalintensiv bransch som kräver investeringar i maskiner och verktyg, vilket förklarar de höga tillgångarna på 7,5 miljoner SEK och den nyligen genomförda fräsinvesteringen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 807 000 SEK till 735 000 SEK, en nedgång med 72 000 SEK eller 8,9%. Detta är oroande då resultatet borde öka med högre omsättning. En bidragande orsak är avskrivningen på 300 000 SEK för lagerförda förnödenheter och verktyg.

Soliditet: Soliditeten på 29,5% innebär att cirka 30% av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en förbättring från tidigare år men ligger fortfarande i den lägre delen av acceptabelt intervall för ett tillverkningsföretag.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 048 903 SEK till 1 320 031 SEK, en ökning med 271 128 SEK eller 25,9%. Denna förbättring kommer främst från årets vinst på 735 000 SEK, vilket överskrider eventuella utdelningar eller andra förändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 8 040 378 SEK till 8 932 377 SEK, en ökning med 891 999 SEK eller 11,8%. Detta är en stark tillväxt som visar att företaget lyckas öka sin försäljning.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk trots högre omsättning, vilket indikerar ökade kostnader eller sämre lönsamhet i verksamheten.
  • Den stora investeringen i ny fräs på 1,5 miljoner SEK kommer sannolikt att öka företagets skulder och påverka framtida likviditet.
  • Avskrivningen på 300 000 SEK för lager visar på utmaningar i lagerhantering och värdering.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 11,8% visar att företaget har marknadsfågor och kan öka sin försäljning.
  • Investering i ny fräs kan öka produktionskapaciteten och effektiviteten i framtiden.
  • Eget kapital ökade med 25,9%, vilket stärker företagets finansiella grund.

Trendanalys

Företaget visar en starkt positiv utveckling med genomgående förbättringar i de flesta nyckeltal. Omsättningen har mer än fördubblats mellan 2021 och 2024, vilket tyder på en kraftig tillväxt och expansion av verksamheten. Eget kapital har mer än fyrdubblats, och soliditeten har förbättrats avsevärt från en svag 7,6% till en betydligt starkare 29,5%, vilket indikerar en mycket förbättrad finansiell stabilitet och minskat beroende av externt kapital. Resultatet har svängt från en förlust 2021 till en hög vinst 2022, följt av en något lägre men fortfarande stabil vinst 2024. Den fallande vinstmarginalen mellan 2022 och 2024, trots ökad omsättning, kan tyda på att tillväxten har skett till en högre kostnad eller att rörelsemarginalerna har pressats. Sammantaget pekar trenderna på ett företag i stark expansion som har etablerat lönsamhet och byggt upp en betydligt starkare balansräkning, men som samtidigt möter utmaningar med att upprätthålla samma höga lönsamhet i takt med att verksamheten växer. Framtida utmaningar kan ligga i att effektivisera verksamheten för att åter öka vinstmarginalerna.