7 092 676 SEK
Omsättning
▼ 8,7%
1 475 744 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 44,1%
0,4%
Soliditet
Mycket Låg
14,2%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-15

Substansvärdering

Tillgångar:14 509 588 SEK
Skulder:-7 537 662 SEK
Substansvärde:2 211 926 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande försämringar i rörelseresultat. Trots en hög vinstmarginal på 14,2% har både omsättning och resultat minskat kraftigt (-8,7% respektive -44,1%). Den extremt låga soliditeten på 0,4% indikerar ett högt belåningsgrad och sårbarhet för ekonomiska nedgångar. Samtidigt visar balansräkningen positiva tecken med tillväxt i både eget kapital (+7,2%) och totala tillgångar (+11,0%), vilket tyder på att företaget fortsatt investerar i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett lantbruksföretag med mjölkproduktion, växtodling och entreprenadverksamhet inom jordbrukssektorn, verksamt sedan 2015. Denna typ av verksamhet är typiskt sett kapitalintensiv med behov av investeringar i maskiner och fastigheter, vilket förklarar de höga tillgångarna på 14,5 miljoner SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 2 639 689 SEK till 1 475 744 SEK, en minskning på 1 163 945 SEK eller -44,1%. Denna dramatiska nedgång trots relativt liten omsättningsminskning tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på endast 0,4% är extremt låg och indikerar att företaget är mycket högt belånat. Detta innebär hög finansiell risk och sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 063 708 SEK till 2 211 926 SEK, en förbättring på 148 218 SEK eller +7,2%. Denna ökning beror sannolikt på att en del av vinsten har återinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 11 069 396 SEK till 10 381 909 SEK, en nedgång på 687 487 SEK eller -8,7%. Detta indikerar en svagare försäljningsutveckling under 2023.

Huvudrisker

  • Den extremt låga soliditeten på 0,4% skapar hög finansiell sårbarhet och begränsar företagets möjligheter att ta på sig ytterligare lån.
  • Kraftig resultatminskning på 1 163 945 SEK trots relativt liten omsättningsnedgång indikerar allvarliga lönsamhetsproblem.
  • Omsättningsnedgång på 687 487 SEK kan tyda på konkurrensproblem eller svag efterfrågan på företagets tjänster.

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 14,2% visar att kärnverksamheten fortfarande är lönsam när den fungerar optimalt.
  • Tillväxt i eget kapital med 148 218 SEK ger en liten buffert för att förbättra den finansiella stabiliteten över tid.
  • Investeringar i tillgångar som ökat med 1 438 757 SEK kan ge grund för framtida tillväxt när marknadsförhållandena förbättras.