20 319 347 SEK
Omsättning
▲ 12,2%
-424 171 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 147,8%
29,7%
Soliditet
God
−2%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 672 921 SEK
Skulder:-4 550 722 SEK
Substansvärde:1 451 699 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande finansiell utveckling trots ökad omsättning. Den positiva omsättningstillväxten på 12,2% drar ner sig av en kraftig försämring i lönsamhet där företaget gått från vinst till förlust, samt en betydande minskning av eget kapital med nästan 50%. Soliditeten på 29,7% är acceptabel men sjunkande. Företaget befinner sig i en situation där ökad försäljning inte lyckas generera vinst, vilket tyder på lönsamhetsproblem eller ökade kostnader.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konstruktion och montering av AV-teknisk utrustning i egna lokaler och säljer via distributörer inom IT- och AV-marknaden. Det är ett dotterbolag till Hi-ND Holding AB och har varit verksamt sedan 2017. Typiskt för detta branschsegment är att det kräver teknisk kompetens och investeringar i utrustning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt från en vinst på 888 142 SEK till en förlust på 424 171 SEK, en negativ förändring på 1 312 313 SEK som indikerar allvarliga lönsamhetsproblem trots ökad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 29,7% är fortfarande inom acceptabla nivåer men sjunkande, vilket innebär att företaget har en del eget kapital i förhållande till sina tillgångar men att bufferten minskar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 2 868 686 SEK till 1 451 699 SEK, en minskning med 1 416 987 SEK som direkt följer av årets förlustresultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 18 280 810 SEK till 21 202 143 SEK, en positiv tillväxt på 12,2% som visar att företaget lyckas öka sin försäljning.

Huvudrisker

  • Kontinuerliga förluster på 424 171 SEK trots ökad omsättning indikerar strukturella lönsamhetsproblem
  • Eget kapital har halverats på ett år från 2 868 686 SEK till 1 451 699 SEK, vilket begränsar företagets finansiella handlingsutrymme
  • Tillgångarna minskar från 7 164 816 SEK till 6 672 921 SEK trots ökad verksamhet, vilket kan tyda på avskrivningar eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 12,2% till 21 202 143 SEK visar att företaget har marknadsfötterna och kan öka försäljningen
  • Soliditeten på 29,7% ger fortfarande ett visst finansiellt utrymme för att vända trenden
  • Eget kapital på 1 451 699 SEK ger fortfarande en bas för fortsatt verksamhet trots minskningen