1 975 195 SEK
Omsättning
▼ 17,6%
233 644 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 44,7%
41%
Soliditet
Mycket God
11,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 570 877 SEK
Skulder:-2 040 813 SEK
Substansvärde:1 206 515 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med en solid balansräkning men samtidigt en markant nedgång i rörelseprestanda. Den höga soliditeten och ökade eget kapital indikerar finansiell stabilitet och en förmåga att absorbera förluster. Den kraftiga minskningen i både omsättning och resultat pekar dock på utmaningar i den operativa verksamheten, vilket kan bero på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller sämre marginaler. Företaget verkar befinna sig i en fas av omställning eller konjunkturnedgång snarare än en akut kris, tack vare sin starka kapitalbas.

Företagsbeskrivning

Företaget, registrerat 2016, bedriver affärsutveckling och konsulttjänster inom infrastruktur, järnväg och ledarskap. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara känslig för konjunktursvängningar och förändringar i offentliga och privata investeringar, vilket kan förklara de fluktuerande intäkterna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 422 241 SEK till 233 644 SEK, en minskning på 188 597 SEK eller -44.7%. Denna nedgång är mer kraftfull än omsättningsminskningen, vilket tyder på att marginalerna har komprimerats eller att kostnaderna inte har kunnat anpassas i samma takt som intäkterna.

Soliditet: En soliditet på 41.0% anses vara godkänd till bra. Det innebär att 41% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger företaget ett gott skydd mot motgångar och en god förmåga att ta på sig lån om så behövs.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 080 139 SEK till 1 206 515 SEK, en förbättring på 126 376 SEK. Denna ökning beror sannolikt på att vinsten för året har lagts till i balansräkningen, vilket stärker företagets långsiktiga finansiella hälsa trots det sämre resultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 304 633 SEK till 1 979 757 SEK, en nedgång på 324 876 SEK eller -17.6%. Detta indikerar en betydande försämring av försäljningsvolymen eller ett färre antal projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i resultat med 188 597 SEK på ett år, vilket hotar lönsamheten på sikt.
  • Minskad omsättning med 324 876 SEK, vilket pekar på utmaningar i att generera intäkter eller förlora kunder.
  • Resultatmarginalen är fortfarande klassificerad som hög (11.8%), men den snabba nedgången är en varningssignal.

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 126 376 SEK till 1 206 515 SEK, vilket skapar en finansiell buffert för investeringar eller att klara av en svacka.
  • Tillgångarna växte med 115 240 SEK till 3 570 877 SEK, vilket kan indikera investeringar för framtida tillväxt.
  • God soliditet på 41.0% ger företaget kreditvärdighet och handlingsutrymme.