95 217 000 SEK
Omsättning
▼ 7,4%
6 858 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 40,5%
46%
Soliditet
Mycket God
7,2%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:52 005 000 SEK
Skulder:-27 913 166 SEK
Substansvärde:22 975 884 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i lönsamhet och omsättning, men samtidigt starka tecken på finansiell styrka och investeringsaktivitet. Den kraftiga resultatminskningen på 40,5% och omsättningsnedgången på 7,4% indikerar operativa utmaningar eller en svagare marknadssituation. Dessa negativa trender motverkas dock av en betydande tillväxt i både eget kapital (+15,2%) och totala tillgångar (+34,6%), vilket tyder på att företaget genomför investeringar eller omstruktureringar för framtiden. Den höga soliditeten på 46,0% ger ett stabilt fundament att möta utmaningarna från.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom handel och produktion av träemballage, en bransch som är känslig för konjunktursvängningar och råvarupriser. Den betydande tillgångstillväxten kan indikera investeringar i produktionskapacitet eller maskinpark, vilket är typiskt för tillverkningsföretag som satsar på långsiktig kapacitet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan och sjönk från 11 522 000 SEK till 6 858 000 SEK, en minskning på 4 664 000 SEK eller 40,5%. Denna kraftiga nedgång i lönsamhet är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler på sålda varor.

Soliditet: En soliditet på 46,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnittet för tillverkningsföretag. Detta innebär att företaget har låga skulder i förhållande till sina tillgångar och är väl kapitaliserat för att hantera ekonomiska motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 19 945 529 SEK till 22 975 884 SEK, en tillväxt på 3 030 355 SEK eller 15,2%. Denna förbättring beror sannolikt på att årets resultat på 6 858 000 SEK har tillförts kapitalet, vilket överstiger eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 103 007 570 SEK till 95 348 728 SEK, en nedgång på 7 658 842 SEK eller 7,4%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kundkontrakt eller prispress på marknaden.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 4 664 000 SEK visar på allvarliga utmaningar i lönsamheten.
  • Minskad omsättning på 7 658 842 SEK kan indikera förlorad marknadsandel eller svagare konjunktur.
  • Den stora tillgångstillväxten måste generera tillräckligt med intäkter för att motivera investeringen och inte bli en kostnadsbörda.

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 46,0% ger utrymme för att ta lån eller investera vidare utan att äventyra finansiell stabilitet.
  • Betydande tillgångstillväxt på 13 373 000 SEK kan förbereda företaget för framtida expansion och högre kapacitet.
  • Ökning av eget kapital med 3 030 355 SEK stärker balansräkningen och ger bättre förhandlingsposition gentemot leverantörer och banker.