1 196 051 SEK
Omsättning
▼ 1,3%
123 417 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 5,1%
73%
Soliditet
Mycket God
10,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:605 172 SEK
Skulder:-145 245 SEK
Substansvärde:375 717 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en intressant blandning av utvecklingstrender där en marginellt lägre omsättning står i kontrast mot starka förbättringar i lönsamhet och balansräkning. Trots en omsättningsminskning på 1,3% har bolaget lyckats öka sitt resultat med 5,1%, vilket indikerar effektiviserade verksamheter eller förbättrade marginaler. Den kraftiga tillväxten i eget kapital (+24,8%) och tillgångar (+44,7%) pekar på en betydande kapitalförstärkning och investeringar som lägger en stabil grund för framtida tillväxt. Företaget befinner sig i en fas där det bygger kapacitet och styrka, vilket kompenserar för den temporära omsättningsnedgången.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom försäljning av hjälpmedel och tekniska produkter, samt utför RUT- och ROT-arbeten som snickerier och hemstäd. Verksamheten har en tydlig inriktning mot den växande marknaden för elektriskt drivna produkter och service, med geografisk fokus runt Mälardalen. Denna breda verksamhetsprofil med både detaljhandel och tjänsteutförande ger en diversifierad intäktsbas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 117 442 SEK till 123 417 SEK, en ökning med 5 975 SEK eller 5,1%. Detta visar på förbättrad lönsamhet trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 73,0% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet och motståndskraft mot nedgångskonjunkturer.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 301 118 SEK till 375 717 SEK, en tillväxt på 74 599 SEK eller 24,8%. Denna ökning kan delvis förklaras av årets resultat på 123 417 SEK, vilket indikerar att en del av vinsten har reinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 257 504 SEK till 1 219 368 SEK, en nedgång på 38 136 SEK eller 1,3%. Denna minskning kan bero på avveckling av mindre lönsamma verksamhetsgrenar eller en strategisk omorientering.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på 1,3% till 1 219 368 SEK kan indikera utmaningar i försäljningen eller konkurrenspress
  • Den höga soliditeten på 73,0% kan även ses som en ineffektiv kapitalanvändning om medlen inte investeras tillräckligt aggressivt i tillväxt

Möjligheter

  • Resultatökningen på 5,1% till 123 417 SEK visar på förbättrad lönsamhet och operativ effektivitet
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 74 599 SEK ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxten på 44,7% till 605 172 SEK indikerar betydande investeringar i verksamheten som kan bära frukt framöver
  • Den exceptionellt höga soliditeten på 73,0% ger utrymme för strategiska investeringar och expansion utan att äventyra finansiell stabilitet