1 502 000 SEK
Omsättning
▲ 10,3%
737 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 17,7%
85%
Soliditet
Mycket God
45,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-10

Substansvärdering

Tillgångar:2 222 725 SEK
Skulder:-336 620 SEK
Substansvärde:1 886 105 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har ägt rum under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 45,9% kombinerat med en soliditet på 85,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Alla tillväxtnyckeltal visar stark positiv utveckling, vilket pekar på ett företag i en accelererad tillväxtfas med god kapitalbildning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver teknisk utbildning, kundevent inom motorsport, utveckling av tekniska innovationer och konsulttjänster inom fordonsindustrin. Den höga vinstmarginalen är typisk för kunskapsintensiva tjänsteföretag med låga rörliga kostnader, medan tillväxten i tillgångar kan indikera investeringar i tekniska innovationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 626 000 SEK till 737 000 SEK, en ökning med 111 000 SEK eller 17,7%, vilket indikerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 85,0% är exceptionellt hög och indikerar ett företag med minimal skuldsättning och mycket god förmåga att klara oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 479 741 SEK till 1 886 105 SEK, en tillväxt på 406 364 SEK eller 27,5%, vilket främst drivs av det starka resultatet och ökar företagets finansiella styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 409 249 SEK till 1 606 113 SEK, en tillväxt på 10,3% som visar en stabil försäljningsutveckling i en nicheverksamhet.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är relativt nischad med en omsättning på 1,6 miljoner SEK, vilket kan göra det sårbart för konjunktursvängningar i fordonsindustrin
  • Den höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på längre sikt utan ytterligare investeringar eller marknadsexpansion

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 45,9% ger utrymme för investeringar i tillväxt och expansion
  • Tillgångstillväxten på 32,0% till 2,2 miljoner SEK visar på kapacitet att skala upp verksamheten ytterligare
  • Stark kapitalbildning med 27,5% tillväxt i eget kapital ger goda förutsättningar för framtida investeringar

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+10,3%), resultattillväxt (+17,7%), eget kapital tillväxt (+27,5%) och tillgångstillväxt (+32,0%). Denna konsekventa förbättring över alla områden indikerar ett välskött företag i en stark tillväxtfas.