3 732 762 SEK
Omsättning
▲ 40%
339 304 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 58,2%
42,3%
Soliditet
Mycket God
8,9%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 600 596 SEK
Skulder:-915 913 SEK
Substansvärde:648 413 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark tillväxtutveckling med betydande förbättringar på alla fronter. Omsättningen har ökat med 40% och resultatet med över 58%, vilket indikerar en hög efterfrågan på företagets tjänster och en effektiv kostnadskontroll. Den stabila vinstmarginalen på 8,9% kombinerat med en god soliditet på 42,3% pekar på ett välskött företag i en stark expansionfas.

Företagsbeskrivning

Bolaget installerar och servar värmepumpar, främst luftvärmepumpar, samt bedriver övrig fastighetsskötsel. Den snabba tillväxten kan kopplas till den ökade efterfrågan på energieffektiva lösningar och värmepumpar på den svenska marknaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 214 428 SEK till 339 304 SEK, en ökning med 124 876 SEK eller 58,2%. Denna högre tillväxt än omsättningen indikerar förbättrad lönsamhet och skalfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 42,3% anses vara god och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med en betydande andel eget kapital, vilket ger finansiell stabilitet och bättre möjligheter att ta lån till framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 540 380 SEK till 648 413 SEK, en tillväxt på 108 033 SEK eller 20,0%. Denna ökning beror främst på att årets vinst har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 844 182 SEK till 3 821 604 SEK, en tillväxt på 977 422 SEK eller 40,0%. Detta visar en mycket stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten (40% omsättningsökning) kan ställa höga krav på operativ kapacitet och kassaflöde för att hantera ökad verksamhetsvolym.
  • Tillgångarna ökade endast marginellt med 0,6% till 1 600 596 SEK, vilket kan indikera att företaget använder befintliga tillgångar mer effektivt men också att kapacitetsbrist kan bli en flaskhals för fortsatt tillväxt.

Möjligheter

  • Mycket stark resultattillväxt på 58,2% till 339 304 SEK visar att företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt, vilket skapar goda förutsättningar för framtida investeringar.
  • Den höga soliditeten på 42,3% ger företaget goda möjligheter att finansiera fortsatt expansion genom lån utan att äventyra den finansiella stabiliteten.
  • Marknadstrenden för energieffektiva lösningar som värmepumpar ger en positiv marknadsutsikt för företagets kärnverksamhet.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+40,0%), resultat (+58,2%), eget kapital (+20,0%) och tillgångar (+0,6%). Den kombinerade trenden pekar på ett företag i en accelererad tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och finansiell stabilitet.